Volná a vázaná energie


      Než se pustíte do práce na sobě samém, je nutné pochopit základní podstatu práce se svou vnitřní energií. Když nepochopíte to, co je ENERGIE VÁZANÁ a ENERGIE VOLNÁ, nehnete se dál ani o krok. Jde o zcela zásadní pojmy.

       Základní aspekty energie, jak jsem naznačil v předchozí kapitole, jsou:  ČAS, SÍLA a PENÍZE. Na počátku svého života, v okamžiku narození, máte všeho dost. A všechno je ve stavu volné energie. Máte plných 24 hodin svého dne na to, co právě chcete. Nemáte žádné povinnosti, žádné závazky - a tak děláte to, co vás právě napadne a děláte to dokud chcete. Vaši vnitřní energii, životní sílu, která je motorem každého dne, každého činu a každé myšlenky, také nic netíží, nic nedebírá, nic neznečisťuje a neoslabuje, takže se do všeho, co děláte, vrháte úplně naplno. Naplno jíte, naplno brečíte, naplno spíte, naplno si hrajete. Peněz máte přesně tolik, kolik potřebujete, tedy naprosto žádné - ale to je zcela v pořáku, protože je opravdu k ničemu tou dobou nepotřebujete.

      Zdálo by se, že jste tam, kde pak celý život toužíte znovu být - v Nirváně, ve stavu osvícení, v absolutním středu sebe sama. Ano, to jste. Na malou chvilku. Na malou chvilku života máte veškerou svou energii čistou a stoprocentně volnou. Všechnu ji máte po ruce kdykoli k použití a tak se do všeho můžete vrhnout se stoprocentní silou, nasazením a pozorností. Přirozeně a lidsky, protože jste člověka a narodil/a jste se do lidského světa, začínáte bojovat o to, abyste mohli vnímat, poznávat, zjišťovat, zkoušet a mít. A tím, jak začínáte vnímat svět okolo sebe, navazovat vztahy, vlastnit předměty .... k tomu všemu získanému a poznanému začínáte den za dnem připoutávat a vázat svou energii. Po kousíčkách, ale neúprosně, den za dnem, měsíc za měsícem, rok za rokem .... Dokud nějakou volnou energii máte.

     Jste v okamžiku narození bojovníci? No jistě že jste. Před devíti měsíci jste jako spermie porazili miliony jiných tvrdě soupeřících spermií v nemilosrdném souboji o právo na život. Vy zvítězili, miliony jiných zemřeli - to jste vy - rozený vítěz. A tím to vše pro vás jen začíná, od prvního nadechnutí bojujete dál, každým nádechem, každou myšlenkou, činem .... o své místo na tomto světě. Proč? No protože jste se do něj narodili, tak to je, to je realita.

     Přijde čas, kdy navážete silné vztahy nejen s maminkou, ale s dalšími lidmi - rodina, pak kamarádi, spolužáci, první lásky, kolegové v práci, vlastní děti .... Ke každému člověku, ke kterému něco cítíte, jste se "připoutali" svou vnitřní energii, "připojili jste se k němu". Část vaší volné energie se změnila na vázanou.

     Přišla chvíle, kdy jste museli přerušit hraní a pravidelně se nechat koupat a krmit. To jsou zlomky času, které se začaly vázat na první každodenní rutiny. Pak jste začali chodit do jeslí, školky, nebo školy - a velká část vašeho dne se změnila na povinnost, které jste se museli podřídit, až už jste na to zrovna kdy měli náladu, nebo ne. To už nebyl volný čas, stal se vázaným. Přišly další povinnosti, kroužky, sporty, závazky .... pak další školy, práce, milenecké vztahy, závazky a závazky .... znakem současné generace mladých lidí je, že na vše kývou, protože vše chtějí - a dvě třetiny svých slibů nedokáží splnit, protože na to nenajdou volný čas ..... už ho nemají. Ono ho totiž víc jak 24 hodin denně nikdo nemá!

       Přijde i chvíle, kdy objevíte, k čemu jsou dobré peníze. Začnete dostávat kapesné, drobné dárky, začnete chodit na brigády a nakonec do práce, nebo se pustíte do podnikání. Ať máte kolik chcete, vždy chcete ještě víc, protože nikdy nemáte vše, co je vám nabízeno, předkládáno, doporučováno ..... Začnete své příjmy vázat na pravidelné platby nájmu, kuponu na dopravu, školného, stravenek, hypotéky, leasingu, půjček .... a nakonec dojdete k bodu, kdy pokaždé vše, co vyděláte, také utratíte za to, za co musíte a nezbyde vám nic, co by bylo volně k dospizici. je překvapující a alarmující, kolik dnešních lidí žije i s vysokými platy takzvaně "z ruky do huby" a nemají žádné rezervy, kdyby se něco pokazilo.

      Jste ve stadiu, kdy veškerá vaše VOLNÁ ENERGIE přešla pozvolna, ale neúprostě, na ENERGII VÁZANOU. Veškerá vaše síla každodenního života je vázána na rutiny, ke kterým jste se připotali, veškerý váš čas je věnován na dodržení závazků, které jste na sebe vzali, veškeré vaše peníze putují na platby, které se měsíc za měsícem znovu a znovu opakují - a to je reálná podoba většiny dnešním "moderních a civilizovaných" lidí.

      Jste stále bojovníci?  Nikoli, změnili jste se na pouhé sluhy, otroky svých rutin, závazků a pravidelných plateb.

      Proto je "Cesta svobodného bojovníka" o tom, jak se osvobodit z okovů otroctví, které jsme si na sebe postupně navěsili a pod jejichž tíhou už padáme, živoříme a sotva dýcháme. Je třeba se zastavit, pohledět na sebe s odstupem a zjistit, co všechno naše okovy tvoří, kterých by bylo užitečné se zbavit - a začít to rychle dělat, dokud na to máme nějaké zbytečky volných sil. Praxe ukazuje, že i když nám podobné myšlenky na mysl přijdou, nedokážeme je realizovat, protože už na to v tom okamžiku nemáme volné síly a naše rutiny, povinnosti a závazky už jsou tolik silné, že je nedokážeme překonat. Proto se na velkou změnu života vydávají především lidé, kterým zásahem "shůry" někdo nebo něco zrušilo nějaké veliké povinosti - někdo, ke komu vázali mnoho energie, náhle odešel, nebo umřel, něco, čemu věnovali příliš času, či energie, se jim rozpadlo, přišli o práci, rozvedli se, vážně onemocněli .....

       Takové životní okamžiky jsou v první chvíli vnímány jako katastrofa, pád ke dnu, selhání. Já je ale vidím jako momenty, kdy dostáváte šanci využít najednou uvolněnou energii ke své cestě za svobodou. Občas přijdou chvíle, kdy vám osud poskytne šanci začít být bojovníkem. Nepromarněte je, už také nikdy nemusejí přijít další. Někdy máme jen jednu jedinou za celý život.