Rubriky pro odsouzené, vězněné, propuštěné
 a jejich rodiny, přátele a blízké

jak se orientovat v problematice vězeňství


     Vítejte na stránkách televize Mozaika, věnovaných především vězeňství a odsouzeným, těm, kteří se do výkonu trestu odnětí svobody chystají a všem jejich rodinám, známým a blízkým, kteří netuší, jaké to ve vězení je, jak se zachovat a jak pomoci.

Hned na začátku chceme vyjádřit stanovisko, že vězeňství v České republice samo o sobě není terčem naší kritiky. Funguje, jak fungovat má a jeho koncepce je vcelku postavená na znalostech problematiky, tedy toho, jak udržet za mřížemi lidi, které stát za mříže pošle. Česká vězení jsou oproti většině světa humánní, čistá, s dostatkem jídla, tepla, lékařské péče a prostoru k životu i trávení povolených kulturně sportovních aktivit. Ve vězení jsou pochopitelně jako všude jinde, na obou stranách mříží lidé a pokud něco někde nefunguje, je to vinou špatného lidského přístupu, nikoli systému.

To, co nefunguje, je jednak informovanost pro ty, kteří jdou do vězení poprvé v životě a pro jejich blízké venku (to chceme touto stránkou a naší tvorbou napravit), jednak soudnictví a právo v ČR, které je v mnoha ohledech nemoderní, neprůhledné, nefunkční, v některých případech postavené mimo logiku a někde zřejmě i mimo morálku moderní doby. Pokud je třeba bojovat o zákonné změny, je to třeba právě zde, aby nebyli odsuzováni do vězení lidé zcela zbytečně, aby trest nebyl tím, co nápravu věcí u člověka v krizi tak znemožní, že člověka, který by se jinak sám vzpamatoval, zcela odstaví mimo společnost, práci a rodinu a ještě na něj svým trestem uvalí nesplatitelné dluhy a svazující omezení.

Na těchto stránkách vám mezinárodní internetová televize NET-TV MOZAIKA (www.mozaikatv.cz) a nakladatelství MOZAIKA BOOKS připravily nabídku základních informací, které, pokud se dostanete do situace, kdy si musíte za své selhání odsedět poprvé v životě trest odnětí svobody, budete jinak zoufale shánět a které vám od prvního dne nástupu budou zoufale chybět. Nabízíme je i ve verzi tištěných brožurek, které si můžete vzít s sebou při nástupu, nebo vám mohou být do vězení zaslány. Dále pro vás začínáme vydávat pravidelný časopis, který vám pomůže přežít dobu, po kterou ve vězení budete.