Tréninkové workshopy s autorem Encyklopedie Jaroslavem Polákem

plánujeme s workshopy začít od jara 2018


Jak se učit sebeobranu z Videoencyklopedie - Postupně a systematicky zaplníme rubriky Encyklopedie sebeobrany výukovými videi, ukazujícími výuku tak, jak se vyučuje na trénincích, lekcích a kurzech reálné pouliční sebeobrany.  Autor Jaroslav Polák je sám ukazuje na partnerech a partnerkách, kteří sebeobranu dosud neumí a s ním se jí právě učí - a učit se tak můžete s námi i vy, ať už jste kdekoli a kdokoli.

      Trénovat můžete ve dvojici - musíte mít k sobě vždy někoho, kdo bude představovat útočníka. Dívka tak může trénovat s kamarádem, přítelem, bratrem .... dva kamarádi spolu a pod ....

      Videa jsou krátká, demonstrují postup jak jeden útok zastavit a nedopusit další - vždy ukazují jen jednu situaci, jednu možnost napadení a jednu variantu obrany. V každé rubrice je několik videí a tím několik variant na výběr. Pozorujte videa, pomalu a volně napodobujte, nechte tělo pochopit princip pohybu a tak se bezpečně danou "techniku" naučíte. Pak se učte další a další a po určitém čase se už budete sami snažit o různé další kombinace podle situace. Vždy poslouchejte své tělo, co vám říká, každý je trochu jinak stavěn.  Neodvrhujte techniku dřív, než se jí naučíte - jen proto, že jí napoprvé nerozumíte.  A i když techniku vaše hlava pochopí hned, vašemu tělu musíte dát minimálně dva, tři týdny tréninku čas, aby nový pohyb přijal za svůj. Nestačí jen pochopit, je třeba natrénovat.  Nikdy při nácviku neprovádějte obranu ani útok naplno, s plnou silou a agresivitou - nejde o to si vzájemně ublížit, ale natrénovat pohyb do intuitivní reakce - tu vám pak v reálné situaci kombinace strachu, adrenalinu a vzteku zpevní sama.

     Jak dnes trénovat sebeobranu?  Rozhodně tak, že trénujete SEBEOBRANU - ne bojový sport, nebo vojenský systém boje a pod... vše má své a vše někam patří.  Dnes je v módě se chodit učit sebeobranu na tréninky plnokontaktních bojových sportů (což jde proti logice, protože v jakémkoli sportu jsou právě ty základní principy účinné sebeobrany zakázány), nebo se bez rozmyslu přebírají systémy výuky profesionálních armád, jako je zrovna módní "Krav Maga" (výuka boje pro speciální vojenské jednotky Izraele), nebo Spetznaz (ruské jednotky speciálního nasazení). Zcela zcestné je pak pro naučení se pouliční sebeobraně začít trénovat například Aikido, Tajči, nebo tradiční zvířecí Kung-fu styly apod .....  Vše je určeno k něčemu a vytvořeno pro něco. Plnokontaktní bojové sporty jsou pro vytrénované sportovce (boxery, kickboxry, thajboxery a další "rváče") a praktikují se v ringu s pravidly a ve stejných technických kategoriích, či vahách. To, co je na ulici nejúčinnější, není ve sportu povoleno.  Armádní systémy jsou zase vytvořeny pro vojáky v poli, kteří bojují v plné ochraně, se zbraní v rukou, s batohem na zádech, v neprůstřelné vestě, či přilbě ....  Nic z toho na ulici ve městě pro obyčejného "civila" neplatí.  Nic z toho například patnáctiletá křehká teenagerka nezvládne.  Tak co tedy trénovat, aby to mělo smysl a účinek?

     Autor této videoučebnice, Jaroslav Polák, se sebeobraně v její reálné pouliční podobě věnuje bezmála čtyřicet let, tedy od svých dvanácti. Je autorem cca 40 učebnic a script sebeobrany a technik boje se zbraní v ruce (především tyč, nůž, provaz, ale i tonfa, či nunchaku), profesní obrany (pro policii a bezpečnostní agentury a bodyguardy). Mnoho let vedl výuku sebeobrany v Praze, ale i na různých workshopech po ČR, sám se vzdělával u různých trenérů a mistrů v ČR a Evropě (judo, karate, jiu-jitsu, wing tsun kung-fu, ninjutsu, kickbox ...). Zajímal se o bojová umění celkově, vydával i první československý magazín pro bojová umění "Warrior". Nikdy se neúčastnil sportovních turnajů, nikdy neusiloval o nějaké technické stupně (na společném workshpu s majorem Františkem Kolmanem - 7. dan jiu-jitsu od něj spontánně dostal trenérské oprávnění a 1. kyu v jiu-jitsu jako uznání za znalosti a trenérský přístup - i když to nikdy nepotřeboval).  Vždy ve svém tréninku kombinoval, objevoval a snažil se o syntézu toho nejúčinnějšího (stejně jako mnozí jiní a jako první tohoto směru, Bruce Lee ve svém stylu Jeet Kune Do). 

       Jaroslav Polák se po letech aktivního tréninku nejvíce soustředil na sebeobranu pro ženy a dívky a na bojový systém ochrany sebe a klienta pro bodyguardy.  Nyní, ve svých 52 letech, již aktivně nevede pravidelné tréninky, ale své celoživotní zkušenosti trenéra - a techniku, vypilovanou právě pro reálnou pouliční sebeobranu, chce předat jednak ve Videoencyklopedii sebeobrany na NET-TV Mozaika EU, jednak na víkendových workshopech (cca jednou až dvakrát měsíčně v Praze i dalších městech ČR), na kterých si techniky, naučené z videoencyklopedie, můžete pod jeho vedením zdokonalit, opravit a lépe osvojit - a natrénovat nové.  Tak se můžete učit s kýmkoli ve dvojici (kamarád, partner, sourozenec ...) kdy chcete, kde chcete, zdarma .... a občas přijet na víkendový workshop přímo s autorem a zkušeným trenérem.