Televizní moderování - reportáže, zpravodajství, dokumenty, TV magazíny, Talk show 


      Televizní moderování není totéž, jako s mikrofonem v ruce na pódiu místní sokolovny uvádět školní ples, nebo podnikový večírek. Před kamerou jste zblízka, díváte se divákům přímo do očí, pokud s někým mluvíte, i s ním jste v blízkém kontaktu. Každé vaše slovo musí být srozumitelné, celý váš projev je podrobně vnímán. Předáváte informaci, ale to zdaleka není vše. V druhé rovině předáváte pocit, energii, svůj zájem (i nezájem) o to, o čem mluvíte. I dobrou reportáž je možno naprosto pokazit nesrozumitelností, povrchně předstíraným zájmem, arogancí, či neznalostí tématu.

     Televizní moderování není v našem pojetí ani to, co vídáte na velkých televizích ve večerních zprávách. Zde jsou moderátoři a moderátorky (bez urážky) pouhými lidskými "čtečkami" textu, který napsal někdo jiný a který jim běží před očima přes objektiv kamery na polopropustném zrcadle (čtečí zařízení ve studiu). Jen dobré si ale od nich vzít za vzor profesionální a natrénovanou pečlivou výslovnost a ladnou navazovanou intonaci.

     V našem ročním kurzu vás naučíme samostatnosti v oblasti televizního moderování. Vyzkoušíte si uvést v reportáži zprávu, upoutávku, pozvánku, či komentář. Zkusíte si vést hovor s hostem, či vytvořit prostor pro vlastní diskzní pořad "talk show" o nějakém vám blízkém tématu. V terén natočíte vlastní reportáž. Vezmeme vás na akce pro profesionální novináře, na tiskové konference,  tisková setkání, křty a vernisáže, premiéry a pod .....

      Začneme tréninkem dobré výslovnosti a také tréninkem paměti. V terénu nejsou na kameře čtecí zařízení, ani nemůžete číst text z tabulí vedle kamery (to se pak zblízka nedíváte divákovi do očí, ale uhýbáte pohledem jinam, což je velmi rušivé a nepříjemné). Mluvíte z hlavy, z papíru v ruce můžete maximálně číst jména, data, čísla a pod ...  Spolu s výslovností a pamětí vstřebáte také základní techniku moderování před kamerou - tedy jak před ní stát, sedět, pohybovat se, využívat studio, prostor, terén, či pozadí za vámi. Jak si před kameru postavit, či posadit hosta, jak s ním mluvit, aby byl všemi přítomen i divák a neměl pocit, že jej ignorujete. Jak držet mikrofon v ruce sobě i hostovi, jak s ním pracovat v tichu i na rušných místech. Jak reportáž, či rozhovor začít, dovést od "A" do Z" a jak vše ukončit.

Naučíte se též připravit si svůj vlastní pořad dle svého zaměření. Na co brát zřetel při jeho vymýšlení a přípravě, jak je náročná jeho realizace, na co musíte myslet a co vše můžete využít.

      Tím, že kurz produkuje a podporuje skutečná zpravodajská internetová televize, si na moderátora/moderátorku nebudete jen hrát, ale můžete se jimi, pokud chcete, opravdu stát. Stačí mít zájem, kurz je individuální i v tom směru že vy sami si řeknete, zda se chcete věnovat například pouze herectví, nebo i moderování, nebo převážně moderování ...