Než zazvoníte na bránu věznice


     Než zazvoníte na bránu věznice, připravte si, co vše si s sebou vezmete. Jsou věci, které si vemte rozhodně, jsou životně důležité a jsou věci, které vám pobyt v vězení ulehčí, zpříjemní. Je ale zásadní připomenout, že každá věznice je svět sám o sobě, v každé je zcela směrodatný Vnitřní řád věznice, vydávaný ředitelem věznice. Někde je něco povoleno, jinde to povoleno není. Také je podstatné, nastupujete-li do oddělení s dohledem, dozorem, ostrahou, nebo zvýšenou ostrahou - co u sebe mít může jeden odsouzený, není automatické pro všechny ostatní. Nikdy se proto nehádejte s dozorci při nástupu, co mít smíte, nebo ne, nic neuhádáte.

Co si s sebou rozhodně vemte :

 1. základní hygienu - mýdlo, nebo sprchový gel v průhledném plastu, zubní kartáček a zubní pastu, hřeben (je lepší se nechat ostříhat na krátko, nebo dohola, ubudou starosti)
 2. toaletní papír (papírové ubrousky) na první měsíc, ve vězení se fasuje jedna role na měsíc.
 3. holící potřeby, ale žádný spray, ani voda s alkoholem - ideálně krém na holení v tubě, štětku a holící jednorázové čepele, gel, nebo krém po holení opět v tubě.
 4. Pantofle - gumové, odolné, nejlépe dvoje - jedny na běžné nošení, druhé do sprch (nikdy nikam nestoupejte bosou nohou).
 5. spodní prádlo - trenky (slipy), ponožky, tílka, kapesníky.
 6. Sportovní soupravu - tepláky, kraťasy, trička, mikinu, sportovní obuv ... na procházky na dvoře a na sportování
 7. Potřeby na psaní dopisů - papír, obálky, poštovní známky, podací lístky na doporučené dopisy, propisovací tužky.
 8. Všechny adresy, na které budete chtít psát, nebo budete potřebovat psát a všechny telefony, na které budete potřebovat volat.
 9. Náramkové hodinky na ruku, případně budík na stůl - na tužovou baterii. Tranzistorové rádio, jen na baterie, můžete si vzít sluchátka na uši.
 10. Hrnek na kávu, nejlépe nerez plechový, čajovou lžičku. Někde vám povolují vlastní příbor, nebo různé plastové dózy na potraviny.
 11. Vlastní ručník, nebo osušku
 12. Rozumnou zásobu tabáku a cigaret, pokud kouříte, kávy, čaje, cukru, koření do jídla. Jídlo jen originál balené a trvanlivé, jako čokoláda, sušenky, instantní polévky a kaše, potravinové tyčinky a pod ....
 13. Finanční hotovost, nejlépe pár tisíc - pro začátek (pro nákupy v kantýně)
 14. Své léky a k nim lékařské zprávy a kontakty na lékaře.
 15. Pokud pokračují vaše soudní pře, vemte si kopie dokumentů, pokud za vás nejedná právník a dostatek potřeb pro psaní doporučených dopisů soudům.
 16. telefonní karty pro telefonování rodině - můžete cca jednou až dvakrát týdně, obvykle pět až deset minut, minuta z karty stojí cca 15,- Kč.

Co si s sebou rozhodně nikam neberte :

 1. Alkohol - a to ani v potravinách, nebo kosmetice
 2. Drogy
 3. mobilní telefon (i když při odchodu se vám hodí, ale bude uskladněn vypnutý ve skladu věznice)
 4. elektroniku s aktivním vysíláním, nebo USB vstupy, nebo paměťovými kartami, včetně MP3 přehravačů a pod ...
 5. ostré nože, řezné a bodné předměty
 6. spreje, kosmetiku ve skleněných obalech
 7. netrvanlivé potraviny, nebo v neoriginálním obalu (žádné saáty, měkké salámy a pod ....). Když bude obal porušen, vyhodí vám to pro podezření z vnášení drog.
 8. potřeby pro tetování
 9. jedy, žíraviny, výbušniny, střelné zbraně a pod ....


     Nedá se radit obecně tak, aby jste se o naše rady mohli opírat a přít se při nástupu s Vězeňskou stráží. Ale asi je prakticky lepší si toho nabalit víc a něco nechat poslat zpět (nebo jít s doprovodem, kterému Vězeňská stráž předá to, co vám nepovolila).

     Něteré věci nejsou nutné, ale ve vězení se hodí. Vlastní hrací karty, vlastní šachy, nebo pálky a míčky na stolní tenis, který je skoro na každé kulturní místnosti. Fotbalový míč pro sportování na dvoře. Potřeby pro kreslení, nebo jednodušší ruční práce (lepení modelů z papíru, ze špejlí ..), časopisy, knihy. Bateriový holicí, nebo stříhací strojek na vlasy (můžete pak za tabák stříhat spoluvězně). Někde si můžete sami vařit, někde můžete více sportovat ... jinde nesmíte skoro nic.  V každé věznici je kantýna, do které smíte až dvakrát týdně na nákup v hodnotě obvykle od 400 do 600,- Kč. Je proto dobré mít na svém vězeňském kontě dostatek financí.

     Co s sebou vše můžete mít, co ne a proč, velice podrobně a prakticky, ze zkušeností více odsouzených z českých věznic + rady jak se na nástup připravit, na co nezapomenout, co zařídit a jak správně nastoupit, aby jste si hned na začtku neudělali problémy, jak ve vězení fungují peníze, jak se rozdělují a co si za ně můžete pořídit, najdete v naší první infobrožuře "Co je dobré vědět před nástupem do vězení" :