Než začnete s tréninkem - pro mladé dívky


      Sebeobrana není bojový sport, ani ring s profesionálními bojovníky. Je to ulice, kde vás kdykoli někdo může nečekaně napadnout, je to stísněný prostor chodby, či sklepa, kde si na vás někdo počíhá. Je to párty s kamarády, kteří to přeženou s pitím alkoholu, nebo s drogou, je to školní šikana, či domácí násilí, páchané dospělým na dospívající dívce.

     Sebeobrana je obrana sebe samotné. A nejlepší zbraní rozumného člověka je jeho vlastní mozek. Proto jej používejte k tomu, aby jste předvídaly nebezpečí a vyhnuly se mu. Profesionální bodyguard, chránící svého klienta, dělá předem vše pro to, aby dopředu zabránil jakékoli nebezpečné situaci. Buďte tedy "bodyguardkou", která má za klienta sebe samu.

      Ale i profesionální bodyguard trénuje bojové umění pro případ, že by i přes jeho opatření k fyzické agresi došlo. I vy, mladé dívky, žijete ve světě, kde násilí eskaluje. Střední Evropa není centrum míru a pokoje. To, že se zde dosud neválčí a denně nedemonstruje, ještě neznamená, že tu neexistují všechny formy dalšího násilí, šikany, obtěžování, rasismu, xenofobie, či sexuálního násilí. Agresivita roste, to je realita dne.

     Než začnete s tréninkem fyzických technik obrany podle této videoencyklopedie, zastavte se a promyslete si, co děláte a proč to děláte. Pokud chcete dosáhnout sportovních vítězství, nebo se vypotit v tělocvičně, běžte do školy bojových sportů (Karate, Judo, Taekwon-do, kickbox a pod ...). Pokud si chcete zkusit se tvrdě porvat, najděte si nejbližší oddíl boxu, Thajského boxu, Ultimate Fight, MMA a pod ... a bijte se. Pokud chcete najít sebekontrolu a jen se protáhnout, cvičte Taiji, nebo Aikido.

      Sebeobrana je o něčem jiném. Je to především nácvik co nejrychlejší reakce v jakékoli situaci, která vám umožní čelit agresi a najít únik. Faktem je, že útočník je v naprosté většině případů ve výhodě - je pravděpodobně větší, těžší, rozhodnutý a připravený a vybírá si čas, místo a situaci - má na své straně okamžik překvapení a váš šok.

     Proto musí sebeobrana vycházet jen ze zdokonalení a "dotažení" přirozených a jednoduchých lidských reakcí a musí ji umět provést kdokoli, kdekoli - i v nečekaném okamžiku.  Přijměte při rozhodnutí trénovat sebeobranu za svou myšlenku, že s každou hodinou tréninku, s každou novou technikou zvedáte své šance na přežití v reálném pouličním bojo o vlastní život. To je sebeobrana.

Jaroslav Polák