Než obdržíte výzvu k nástupu trestu


      Zazvonit na bránu věznice s výzvou k nástupu do výkonu trestu - to je životní zkušenost, kterou si každý velmi rád odpustí. Někdy ale stačí malá nepozornost, například za volantem automobilu, někdy jsou to ztracené nervy, když nás někdo příliš dlouho provokuje, někdy je to snaha za každou cenu zachránit majetek, firmu, podnikání, co nás vede k překročení hranice zákona, za které se platí vězením.  Pokud jdete do výkonu trestu poprvé, třeba jen na několik měsíců, je to ještě poslední šance státu, přivést vás k rozumu, když nestačil varovný prst v podobě podmínečných rozsudků, nebo veřejně prospěšných prací.

     Sám o sobě je trest odnětí svobody dostatečně stresující situací. Když ale vůbec netušíte, jak se máte připravit a co se ve vězení s vámi bude dít, je to situace přímo infarktová. A přitom nemusí takovou být, stačí mít alespoň základní povědomí, o co v příštích týdchech a měsících půjde a jak výkon trestu funguje. 

      Televize Mozaika je zaměřena na informační pomoc. Nabízíme tři základní informační brožury, které vás provedou přípravou na vězení - a časopis (měsíčník) který si můžete do vězení předplatit. První z informačních brožur, které vám nabízíme, vás do vězení připraví.  Vysvětlíme vám, co udělat, jak například zažádat o odklad, co vše si zařídit, co je ve vězení podstatné, i když vám to tak zvenčí nepřijde, jak jednat s rodinou, v práci, jak s obhájci, co si s sebou určitě vzít a co ne, jak je to ve vězení s osobními věcmi, s psaním, s telefonováním, s penězi a nákupy. Jak nastoupit správně a včas, aby jste si pak nepřipravili zbytečné problémy v dalším výkonu trestu.

     Pokud je už vás nástup časově kritický a máte sotva pár hodin, napište nám na mail :  vezeni@mozaikatv.cz
 nebo zavolejte na telefon : 739 708 966  (volejte kdykoli, když se nedovoláte, opakujte bez obav i vícekrát, i večer). Pokud se neodvolatelně blíží rozsudek o trestu odnětí svobody, neváhejte, zakupte si naše tři informační brožury a zařiďte se podle nich, ve vězení zjistíte, jak moc užitečná (životně) to byla příprava.

      Obecně vzato, máte najednou na vše moc málo času - z vězení minimáně po několik prvních měsíců nezařídíte už vůbec nic. Netušíte, jaké i tak budete mít nervy a stres, tak proč si ještě přidělávat další tím, že nemáte splácené nájmy a půjčky, že jste přišli o zaměstnání, že vaše děti brzy exekutor vystěhuje z domu, že vám společník přebere a ukradne firmu? Zjistíte, že s sebou nemáte potřebné adresy, že k lékům nemáte lékařské zprávy, že máte otevřenou díru v zubu a že věci, které v civilu fungují automaticky, ve vězení neexistují.  Jste ve zcela jiném světě se zcela jinými pravidly přežití. Připravte se na to.