Jaký fotoaparát si koupit?


Tip Scotta Kelbyho :

      Hodně lidí si s tím neví rady, především ti, kteří si kupují svou první zrcadlovku a do té doby fotili třeba jen s kompaktem. Jakou značku zvolit? Canon? Sony? Nikon? Pentax? Olympus? Toto rozhodnutí je ještě těžší proto, že všichni dělají opravdu skvělé fotoaparáty. Opravdu všichni. Já vám ale prozradím dva způsoby, jak poznat, že ten fotoaparát, který držíte v ruce, je právě pro vás ten pravý.

      Metoda první - vyberte si fotoaparát podle kamaráda. Přesně tak. Pokud váš zkušenější kámoš fotí Canonem, kupte si Canon také. Usnadní vám to život, nebudete mít tolik problémů a naučíte se s foťákem rychleji pracovat. Proč? Máte někoho, komu můžete v případě nutnosti brnknout a zeptat se ho na cokoli o vašem novém přístroji. Kamarád vám může ukázat, jak s fotoaparátem pracovat, a je dost dobře možné, že už vyřešil i nějaké případné záludnosti a problémy s tím kterým typem spojené. A samozřemě si můžete navzájem půjčovat objektivy a další vybavení.

      Metoda druhá - běžte do obchodu a zkuste si několik různých fotoaparátů. Podržte si je v ruce, vyfoťte pár snímků, projděte si menu, nastavte si clonu a čas, zkuste si vyměnit objektiv, nebo paměťovou kartu. Pravděpodobně jeden z nich vám sedne o něco lépe. Vemte si prostě ten, který vám dobře padne do ruky.

                                                            recenze knihy :   https://mozaika-tv.webnode.cz/to-nejlepsi-z-digitalni-fotografie/


Tipy Davida Gibsona :

     Jsou lidé, kteří se o technické aspekty fotografie a fotoaparáty zajímají více, než o samotné fotografie. Fotografové jsou svými fotoaparty nadšeni jednak proto, že mají rádi techniku, ale také proto, že jim poskytují impulsy pro jejich práci. Nic se nevyrovná pocitu, když fotograf drží v ruce nový přístroj a všechno vypadá svěží a plné možností. Vždy je na trhu nějaký "nejnovější" aparát, který "prostě musíte mít". Roky zkušeností ale někdy v otázce rad nemají velkou váhu a nakonec dospějeme pouze k doporučení, že každý by si měl pořídit takový fotoaparát, který bude umět ovládat a kterému bude rozumět. Můžete mít několik přístrojů a neexistuje žádný dobrý, či špatný typ, či značka. Pokud bychom udělovali příliš mnoho technických rad, bylo by to podobné, jako bychom někomu říkali, jaké jídlo mu má chutnat.

     Existují však určité základní aspekty, které je vhodné zvážit. Moje technika je založena na tom, že mi technika nesmí překážet při fotografování. Když jsem se fotografií začal vážně zabývat, fotil jsem výhradně na černobílý film s ručním aparátem Nikon FM2. Neustále jsem měl nastaven čas 1/60 nebo 1/125 sekundy a téměř pořád jsem používal žlutý filtr. To bylo vše. Když vzpomínáme na jednoduché filmové fotoaparáty, uvědomíme si, jak digitální přístroje fotografii zkomplikovaly. Mají sice mnoho výhod, ale neposkytují lepší výsledky.

     Při focení s kompaktními přístroji mám nakonec hodně snímků, ale přijatelná je pro mě jen malá část, zatímco se zrcadlovkou pořizuji vzhledem k jejím rozměrům obrázků mnohem méně, ale mezi nimi je mnohem více těch, které si chci nechat. V některých situacích je lepší se vydávat za neschopného fotografického amatéra a k tomu se kompakty hodí.