Filmové herectví - herectví na videokameru

    Hlavním tématem celoročního kurzu internetové televize Mozaika je "Filmové herectví". Tedy herectví před kamerou - v našem případě před videokamerou, protože vše, co tvoříme jak v rámci samotné televize, tak v rámci hereckých workshopů a kurzů, je ve výsledku určeno jako video pro internet - videa dáváme na You Tube a odtud sdílíme na web televize, na sociální sítě, v mailových newsletterech přímo našim cca 500.000 divákům po celé ČR.

     Filmové herectví je v mnohém odlišné od herectví divadelního (přitom na všech českých hereckých školách a konzervatořích se téměř bezvýhradně vyučuje jen herectví divadelní). Například v divadle hrajete do širokého prostoru hlediště, kde sedí živí lidé a ti vám musí rozumět jak v první, tak v poslední řadě, úplně vpravo, vlevo, nebo uprostřed. U filmu hrajete pro jeden bod - objektiv kamery - a přesně víte, kde je a jak je daleko. V divadle vás vždy divák vidí celého - u filmu je velmi důležité vědět, jak vás kamera právě zabírá, zda v celku, polocelku, polodetailu, či detailu a podle toho také hrajete. V divadle odehrajete celou hru najednou, musíte si pamatovat celý text své role. U filmu se natáčení naplánuje na scény a ty se točí podle technického scénáře. Zpravidla v jedné lokaci se točí scény, které se v ní odehrávají - ať už jsou na různých místech filmu, točíte tedy napřeskáčku - a vždy jen jednu scénu. V divadle se vše odehrává naživo a když něco zkazíte, je třeba improvizace - ale nelze nic vrátit. U filmu lze kazit i vícekrát, scéna se natáčí třeba desetkrát a do výsledného filmu se vybere ta dobrá, nebo ta nejlepší z dobrých. Naopak, jak už je film venku, nezměníte na něm už nic, kdežto na divadle hrajete pokaždé celou hru znovu a znovu a můžete své hraní upravit, vylepšit, pozměnit ....

     Divadelní herectví je svou podstatou plné až přehnaných gest, hlasité řeči, barevných kostýmů a výrazného líčení. Je ale omezené jen na jedno jeviště a jednu postavenou scénu. Filmové herectví je o detailech, o vyjádření pocitů, dokáže si hrát s jemnými pohyby rukou, s pohledy očí ... a má k dispozici široký výběr lokací, od reálných míst (byt, ulice, les, voda, auto, kancelář, podzemí ...) až k počítačově vytvořenému fantazijnímu prostředí.

     Základem naší výuky herectví v kurzu je to, že účastníci musí nejprve naučit vidět sami sebe objektivem kamery a monitorem televize (počítače) a také slyšet přes mikrofon a reproduktory.  Nemůžete hrát roli, scénu, když nevíte, jak působí vaše výrazy, gesta, pozice, pohyb, či řeč. To vše je nutno poznat a naučit se používat. Herectví je navíc silně individuální záležitostí - není možno dle školních osnov říci: "toto je výraz pro smích, který se všichni povinně naučíte". FIlmové herectví se téměř nedá vyučovat, musí se praktikovat a praxí probudit. Ten stejný výraz jednomu zcela sedí, u druhého vypadá nepřirozeně, u třetího až odpudivě. Každý máme své výrazy a proto se nejprve v kurzu na jednoduchých "mezilekcích" během celého roku učíme, jak vypadá konkrétní herec/herečka když se směje, když mluví, když se dívá na přicházejícího partnera, když jde po ulici, když se na někoho zlobí a pod ... (některé hezké záběry pak jdou i ven na veřejnost ve volném magazínu z kurzu "Natáčíme videofilm - viz ukázky na této stránce). V našem kurzu pak každý účastník vidí na videozáznamu sám sebe a své vlastní výrazy, gesta, pózy a akce si rozděluje v základě na: "to mi sedne, to si zapamatuju" a "to mi nesedne, to dělat nebudu". Každý si pomocí práce s videokamerou a záznamy jednak vytváří svou soukromou videoučebnici svého herectví a jednak svůj archiv dobrých hereckých prostředků (výrazů, gest ...) se kterými pak již může vstoupit do herecké role - v případě našeho kurzu do pracovního webseriálu "Kronika budoucí přítomnosti".

    Pracovní Webseriál "Kronika budoucí přítomnosti" je volnějším sledem příběhů, které nejsou náročné technicky na natáčení a účastníkům kurzu umožní vyzkoušet si různé role, charaktery, scény, pocity. Samozřejmě ne každému to jde hned napoprvé, hercem, či herečkou se nikdo nestane přes noc, nebo po jednom měsíci kurzu - ale o to ani nejde, smyslem kurzu je umožnit každému přímou zkušenost před kamerou a pokud chcete hrát, posunout vás ve vašem herectví dál. Příběhy webseriálu jsou krátké, jednodušší, založené na dialogu a akci v takovém stupni, jaký kdo z kurzistů zvládne - s tím, že by jej vše mělo učit tomu, co ještě neumí - krok za krokem vás kurz posouvá dál a dál.

    Webseriál mapuje dění a vztahy lidí v dnešním světě, kdy vše, co dnes uděláme, nějak ovlivňuje naší budoucnost v dalších dnech, přičina vyvolá reakci a ta předchází následku. Zamyšlení se nad našimi právě uskutečněnými činy je v podstatě naší soukromou "kronikou" toho, čím jsme právě ovlivnili svou blížící se "budoucí přítomnost". Rozhodování a dění našeho života je pak podobno korálkům, navlékaným na niť času, kdy nelze přeskočit, či vynechat, vrátit se ... a kdy každý "korálek" našeho života ovlivňuje ty další.

..................................

     Právo na výraznou roli ve webseriálu "Kronika budoucí přítomnosti" má každý účastník/účastnice kurzu. Role vymýšlí a do scénáře rozepisuje hlavní lektor kurzu Jaroslav Polák (spisovatel, publicista, autor cca 40 vydaných knih, scénárista, režisér, ředitel NET-TV Mozaika EU), který zároveň s kurzisty seriál natáčí i jako režisér a producent. Samozřejmostí v tomto kurzu je, že sami kurzisté své role ovlivňují, uplatňují své nápady a svou tvořivost - v tom vám všem vycházíme maximálně vstříc.

      Prakticky ale je nejprve třeba vás poznat - a vy se v začáku kurzu musíte seznámit na workshopech a mezilekcích právě se základy výrazové techniky herectví pro kameru. proto je vám role ve webseriálu nabídnuta cca po dvou, třech měsících od začátku kurzu, kdy je možno s vámi již charakterově a herecky pracovat a kdy již vstřebáte úplné základy technického chování při natáčení a trochu se z hlediska kamery již znáte.

     Tím, že je seriál poskládán z volně navazujících kratších příběhů, je možné umožnit zájemcům o absolvování kurzu vstoupit do kurzu v podstatě kdykoli a zapojit se do dění i s těmi, co jsou v kurzu již více měsíců - není to na překážku, naopak to dělá kurz mnohem interaktivnějším, originálnějším a zážitkovějším. I v rámci seriálu stejně není možno odstartovat najednou dest a více rolí a příběhů, mnohem přirozenější je vplétat do proudu děje, jednu postavu po druhé a nechat je zase přirozeně odcházet ....

.......................

       V souvislosti s výukou filmového herectví se také vyučují i různé pohybové disciplíny, přidávají se pomocné děje, které se pak zužitkují v seriálu. Nyní například v rámci kurzu pro několik zájemkyň probíhá výuka bojového umění, zaměřená právě na souboj pro filmovou kameru - tedy na techniku, choreografii, akrobacii a scénu. V rámci role si jedna z kurzistek reálně vytváří svůj youtuberský pořad a reálnou postavu youtuberky "Sofiin svět". Fantazii, aktivitě a spolupráci se meze nekladou a nejlepším přístupem k celému kurzu je, když si vy sami realizujete díky našim možnostem své vize, své představy, nápady, sny ....

Pro začátky výuky filmového herectví i moderování používáme i zábavnou formu pořadů, které jsou i částečně zveřejněny (většina materiálu zůstává soukromě kurzistům jen pro vlastní studium) s názvem "Natáčíme videofilm". Je to mapování všech základních postupů při natáčení videopořadů, jak hraných, tak moderovaných, kdy se točí malou kamerou, někdy improvizovaně, tak, aby bylo možno nejlépe bez velkých výdajů vytvořit něco originálního a zajímavého. V kurzu se to samozřejmě teprve účastníci učí ....

V seriálu "Kronika budoucí přítomnosti", který je pracovním seriálem kurzu pro výuku filmového herectví a ve kterém si všichni kurzisté zahrají takové role, které je posunou v jejich herectví o krok dále, máme i originální atorské písničky a kdokoli, kdo rád zpívá, může v rámci tohoto kurzu v profesionálním studiu nahrát další - poskytneme k dispozici stovky hudebních podkladů a textů s právy k využití - plus profesionální a příjemné nahrávací studio - viz první písničky od talentované 15leté Dominiky Lukešové.

Vyjíždíme natáčet i dál, než do okolí Prahy - tyto sestřihy jsou z pracovního výletu do adventní Vídně :-)