Filmové a TV projekty kurzu

Vše, co v rámci kurzu slouží k výuce filmového herectví, TV moderování, zdokonalení techniky, výřečnosti a pod ...


      Filmové herectví, stejně jako TV moderování, se nedá učit výkladem teorie od katedry do školních lavic, nedá se ani nastudovat z příručky, nebo vytištěné učebnice (asi i proto žádné takové, které by opravdu byly k užitku, na trhu nejsou).  Obojí se dá vstřebat a přijmout pouze vědomou praxí, nácvikem, tréninkem, zkoušením - a přijímáním neustálé sebeanalýzy toho, co vám funguje a o ne. Herectví před kamerou je o tom, stát se postavou, nehrát ji, ale "být jí". To je o pocitovém, energetickém naladění osobnosti, povahy, chování a charakteru role - do které se vždy před natáčením musí herec, či herečka úplně přenést a před kameru už přijít jako někdo jiný. Jenže - to se nikdo nikdy nenaučí přes noc, jednou zkouškou, nebo přečtením scénáře.

       Stejně tak i moderování televizního pořadu, rozhovoru, talkshow, magazínu, či dokumentu vypadá jednoduše jen na první pohled - a jen na tom, kdo to již dobře zvládl a umí. I moderování se musí praktikovat, zkoušet, trénovat, moderátor/ka se msí v různých situacích "otrkat" a získat sebejistotu a uvolněnost - a to jde jen praxí - a vlastní osobností.


Pracovní projekty pro výuku filmového herectví:

Hlavním projektem je webseriál "Kronika budoucí přítomnosti". Protože naše takto koncipované roční kurzy začaly s prvními účastníky v září 2017 (na základě víceleté praxe s obdobnými workshopy), jsme teď ve stadiu, že jsme se s účastníky poznali, vyzkoušeli na proběhlých víkendových workshpech a denních mezilekcích základy práce s kamerou, zkusili si natočit několikaminutovou demo verzi začátku seriálu, na webu pro kurzisty (který je přístupný jen aktivním přihlášeným kurzistům, nikoli veřejnosti) jsou rozepsané první díly webseriálu a hned po Novém Roce, tedy v lednu 2018, začneme natáčet. Tím se aktivně všichni kurzisté zapojí do práce, která je naučí, byť jen s videotechnikou, jak vypadá natáčení hrané filmové scény a poznají sami sebe před kamerou (své výrazy, gesta, pózy, emoce, projevy, ....). Každý další příchozí kurzista/kurzistka se plynule po cca dvou, třech úvodních měsících kurzu do webseriálu zapojí - to má garantováno.

     Prvním celoročně natáčeným formátem, se kterým se kurzisté při výuce filmového herectví setkají, jsou "tzv. "mezilekce" (tedy krátké, několikahodinové lekce s cca čtyřmi účastníky v době mezi společnými víkendovými workshopy). Ty se podle možností často domlouvají cca týden dopředu na společném FB chatu kurzistů (například: "příští týden v úterý a ve čtvrtek od tří odpoledne, v úterý procvičujeme dialogy na ulici, ve čtvrtek si zkusíte natočit nervozitu a spěch v centru prahy, kdy nestíháte do práce" ... a podobně). V mezilekcích jde o to, že zatímco si myslíte, že jen přejít ulici je velice jednoduché, tak ze záznamu kamery najednou zjistíte, že to jednoduché není vůbec a že děláte řadu zbytečnách chyb - podíváte se do kamery, nepůsobíte tak, jak je požadováno, otáčíte se ke kameře zády, utíkate ze záběru, ztrácíte se v davu, jdete moc rychle/pomalu a pod ... Právě u těch nejpřirozenějších lidských činnosti má "herec" snahu "hrát" - což většinou u filmu vyzní přehnatě, nepřirozeně. Herec musí být před kamerou stejně přirozený, jako v reálu bez kamery - a to jde hned napoprvé velmi výjimečně. Vše se musí opakovaně a postupně natrénovat. A k tomu slouží tyto "mezilekce". Natočený materiál je pak neveřejně kurzistům k dispozici a z části záznamů se občas sestříhá pro ukázku dalším zájemcům o kurz volný seriál "Natočme videofilm".

      Druhým formátem, který chceme praktikovat pro filmové herectví a zatím zkoušíme formu, jsou hudební videoklipy s krátkým hraným příběhem. Videoklip s hraným příběhem je ideální krátkou příležitostí pro to, pohrát si s výrazy, lokacemi, zkusit se nastylizovat do nějaké emoce, energie, pointy, příběhu - a bez velkých nákladů, i v rámci jednoho dne, si zkusit, jak vám to jde.  Pro kurz má internetová televize Mozaika nepřeberné množství písniček a orchestrálních melodií všech možných žánrů z hudební databáze Epidemic Sound (díky partnersví s You Tube) a tak si může kdokoli z kurzistů a kurzistek vybrat libovolnou písničku, melodii, či skladbu a cokoli si na ní vymyslet. Pokud umíte i dobře zpívat, můžete i nazpívat ke svému klipu cover verze, jako na ukázkách na této stránce - máme k dispozici stovky písniček i s orchestrálními podklady - jen se naučíte text - a máme k dispozici i profesionální příjemné pražské hudební studio, kde vám písničku natočí a profesionálně zmasterují. Výsledkem i krátké práce může být váš originální hudební videoklip s vámi v hlavní roli - a nemusíte toto pojmout pouze jako sólo projekt, ale volně se domluvit i ve více lidech - je to jen o tom, zda máte dost fantazie :-)


Pracovní projekty pro výuku moderování:

      Moderování je filmovému herectví v mnohých ohledech podobné - je třeba dobře ovládat jazyk, tedy dobře a zajímavě mluvit, dokázat hlasem upoutat, vnést emoci, pocit zájem, dobře vyslovovat. Přitom je potřeba i požívat mimiku a výrazy tváře, pohledy očí, gestiku rukou i celého těla. Je třeba znát i techniku toho, jak se pohybovat před kamerou, jak využívat prostor, vnímat záběr, respektovat scénu a pozadí záběru, jak s kamerou spolupracovat a ne jí překážet, jak držet mikrofon a pracovat s ním ... je to z části i herectví a stejně jako u hrané roli je i moderování výrazně o vaší osobnosti. A stejně jako herectví se moderovat nenačíte ve školní lavici, nebo čtením příručky, ale jen a jen praxí, praxí a zase praxí.

    Moderovat se v průběhu kurzu nejprve učíme tak, abyste nebyli ve stresu z nějaké reálné novinářské akce, nebo reálného známého hosta - ideální je výlet na zajímavé místo pro příjemnou a klidovou reportáž - zatím byli kurzisté na pracovním výletě v Mělníku, kde jsme trénovali reportáž, a ve Vídni, kde jsme si užívali Vánočních trhů a bruslení.  Když se reportáž podaří, je vaše práce hned k užitku, rádi ji v televizi Mozaika zveřejníme a můžete se jí hned chlubit :-)

     Když naberete potřebnou základní techniku a jistotu, vezmeme vás na reálné mediální akce, tiskové konference, do divadla, na premiéry, křty, či jiné události, kde můžete před kamerou komentovat, uvádět pro diváky, či mluvit s hosty, s osobnostmi a celebritami - nejde to hned, není možné vás pustit před kameru nepřipravené, ale na rozdíl od jiných hereckých a moderátorkých kurzů, kde si na moderátory jen "hrajete", zde se jimi doopravdy stanete na skutečných novinářských akcích.

     Ne každý se hodí na reálné tiskové akce, kde je zapotřebí i mít přehled o projednávané tématice (politika, společnost, ekonimika, kultura, sport, zdraví ....), mít určité vystupování, klid, nepodléhat panice a pod ... Proto si můžete i vyzkoušet jiné formáty moderování, kde vás nic nestresuje a můžete být sví, tvořiví, vtipní a věnovat se tématům, které znáte a která vás zajímají. To splňuje formát vlastního "You Tube magazínu" - pro ukázku tvorba jedné z kurzistek, Sofiye Petryakové (mimochodem Sofiya je ruska - v kurzu neprosto nerozlišujeme rasy, či národnosti, zajímá nás jen váš talent a tvořivost a radost z vlastní tvorby), která si s naší pomocí a pod naším vedením v rámci kurzu buduje vlastní TV magazín o módě a stylu "Sofiin Svět". Splníme vám v kurzu i vaše sny - pomůžeme vám s podobným projektem, navážno i zábavně, ať už je to třeba o životě, přírodě, zdraví, zábavě, hudbě, umění, nebo o čemkoli jiném.  Ve vlastním magazínu můžete mít i své pozvané hosty, můžete se v rámci kurzu i domluvit a moderovat pořad jako dvojice, trojice a pod ...

      Dalším formátem pracovního pořadu, ve kterém se hodně naučíte pracovat se slovem a přitom to můžete dělat zcela podle sebe, jsou "Televizní Testy" - kdy si vyberete, co chcete testovat, což může být úplně cokoliv, od různých potravin a dobrot přes třeba dětská hřiště, plavecké bazény, až po různé praktické předměty. Nejde o vážné laboratorní a odborné testy, jde o talk show, kdy hlavně o něčem mluvíte - učíte se mluvit, učíte se připravit si, o čem budete mluvit, učíte se si pořad i připravit (tedy produkovat) a zrealizovat od začátku do konce.

     Pořad, jako jsou Televizní testy, jde dělat v rámci workshopu na jednom místě, vy si zvolíte téma, případné "testovací osoby" okolo, my vám s tím vším jen pomůžeme, poradíme, natočíme, sestříháme a když to bude stát zato, tak i zveřejníme. Můžeme se domluvit a testovat něco za pohybu na výletě, například jako Marika zmrzliny. Na jiných akcích, jako jsou tiskové konference, se na vaše téma můžeme ptát i známých osobností a do vašeho testovacího pořadu jejich odpovědi přidat, jako u testů kávy se Simonou. Vše je o tom, probudit v sobě tvořivou fantazii a říci nahlas, co vyste chtěli vytvořit - my vám to umožníme.

      Docela náročným, ale o to zajímavějším pořadem, je naprosto improvizační talkshow dvou, či více společně naladěných osob, jako je například vtipná poslední ukázka Mariky a Terezy, která vznikla zcela spontánně a nepřipraveně ve chvilce relaxace po jednom náročnějším natáčení. Zkuste si i v rámci kurzu, jak se dokážete před kamerou nenuceně bavit o věcech malých i velkých, všedních i nevšedních, vtipných i vážných .... jen tak se učíte - praxí a zkoušením a trénováním - a jen tak postupujete dopředu a máte šanci, že se z vás stane dobrý moderátor/moderátorka!


Magazín o videonatáčení, vzniklý z tzv. "Mezilekcí" našeho celoročního kurzu.


V kurzu se naučíte udělat reportáž z výletu - vyzkoušíte si to i prakticky - a pokdu se domluvíme, tak nejenom z Čech, ale můžeme si udělat pracovní výlet i za hranice :-)

Když se domluvíme a vy projevíte zájem, můžete si zkusit zcela reálně na televizi Mozaika vybudovat a nastartovat svůj vlastní pořad - TV magazín, jako například Sofiya svůj "Sofiin Svět" - a když budete úspěšní, rádi s vámi budeme váš pořad produkovat a tvořit i po skončení kurzu dál.

Televizní testy jsou ideálním a zároveň zábavným způsobem, jak začít před kamerou volně komunikovat, buď sólo, nebo ve skupině. Zvolte si jakékoli téma, testování není odborné, jde o zábavu, můžete přitom vtipkovat, bavit se, překvapovat - a mluvíte na mikrofon, částečně improvizujete.

Můžete si i zkusit naprostou a zcela volnou improvizaci, jako v tomto videu Marika a Tereza - i když z myšlenky podobného talk show vznikly pak jen asi čtyři díly, mělo to rozhodně smysl to zkusit - můžete si také něco zcela improvizačního vymyslet - hodně se přitom naučíte!