Televizní moderování - reportáže, zpravodajství, dokumenty, TV magazíny, Talk show


      Televizní moderování před kamerou a s mikrofonem v ruce vás mění ve vypravěče - sdělujete lidem něco, co by pro ně mělo být zajímavé, poučné, zábavné, inspirující, nebo odrazující - až už je formátem výsledného videa zpráva, komentář, rozhovor, talk show s více hosty, dokument, časosběrné komentované video, či záznam akce, události, soutěže, nebo pozvánka, varování před něčím a pod ...

      Společně se slovní a obrazovou informací předávanou přes objektiv kamery a mikrofon ještě moderátor/moderátorka předává emoci, pocit - tím divákovi může zprostředkovat událost, situaci, vyvolat zájem, respekt, či obavy. Dobrý moderátor/moderátorka by tak měl/a být částečně i dobrým hercem/herečkou.


     V tomto ročním kurzu mají účastníci ojedinělou šanci a příležitost si na moderátora/moderátorku nejen hrát (což můžou i děti na letním táboře), ale skutečně jím reálně být a za naši televizi se zúčastnit novinářských akcí a natáčení. Pochopitelně to nejde bez přípravy, není možno někomu nepřipravenému dát do ruky mikrofon a říct mu/jí: "Teď udělej rozhovor s hvězdou večera, s umělcem, s politikem a pod..." Byla by to ostuda a selhání jako pro našeho kurzistu/kurzistku, tak pro samotnou televizi a to nejde.

     My vás kvalitně připravíme, vyškolíme, ukážeme, jak na to a pak vás pustíme udělat skutečnou reportáž, či rozhovor se skutečnou osobností a reportáž opravdu zveřeníme! Nebudete si na to jen hrát, jako v dramatickém školním kroužku, můžete to dělat doopravdy - pokud o to v rámci kurzu budete mít zájem.


     K moderování patří i nabídka zkusit si udělat  "talk show" - diskuzní pořad s hosty, v rámci kurzu, nebo s vašimi hosty - je to už těžší disciplína, je třeba si hlídat mnohem více věcí, od tématu hovoru po technické věci, ale můžete to pojmout navážno, nebo zábavně až rozpustile - každý z účastníků má jinou povahu a zájmy a v tom je síla rozmanitější skupiny. Tohle již spadá pod individuální část celého kurzu a vše se odvíjí od toho, že vy - účastníci - vyjádříte své konkrétní přání a my vám radou a technikou a následným zpracováním natočeného materiálu (pokud to nepojmete jen jako klubové divadelní setkání) pomůžeme váš projekt zrealizovat - jen ho ale neuděláme celý za vás.

      Váš projekt také musí být rozumně realizovatelný. Pokud budete mít přání mít jako hosty všechny prvoligové fotbalisty (a nejste s nimi všemi osobně kamarád), tak to zrealizujeme těžko. Pokud vás ale napadne pozvat své kamarády, se kterými každou neděli rekreačně kopete do míče na hřišti místní sokolovny a budete se třeba i u sklenky piva bavit o vztahu o fotbalu, můžete probrat i světové sportovní megahvězdy. Stejně tak si studentka může pozvat kamarádky ze třídy a probrat na vážno současné dojmy a pocity ze školství, nebo humorně poslední filmy v kinech, chování kluků vrstevníků, nebo co budou dávat na vánoce ve své rodině za dárky.

      Lze vymyslet tisíce témat, ale hlavně jde hlavně o to, zkusit si vést vlastní talk show, což není tak jednoduché, jak se zdá na první pohled. A třeba zjistíte, že jste našli konečně něco, co vás opravdu baví a inspiruje a budete se tomu dále věnovat i profesionálně.


     Kurz vám nabízí i skutečné vyzkoušení si reálné žurnalistiky. Pokud třeba uvažujete o studiu na škole s mediálním, či žurnalistickým zaměřením, nebo o práci v redakci nějakého zpravodajského média - v tomto kurzu získáte více opravdové praxe, než po pěti letech ve velké redakci - a to hlavně proto, že tam budete pět let dělat jen poslíčka a nosit kávu, kdežto my vás připravíme a  dovedeme rovnou tam, kam chodí novináři - na mediální akce, tiskové konference a pod... kde můžete dávat své otázky reálným osobnostem ze světa politiky, společnosti, sportu, kultury ... (samozřejmě vás nejprve připravíme, musíte vědět, co a jak). A především si musíte se vstupem do toho nabitého ročního kurzu uvědomit, co chcete, jak to chcete, říct nám to a aktivně na tom pod naším vedením a s naší pomocí sami pracovat. Pokud si sami neuděláte vše od "A" do "Z", tak se nic nenaučíte - my vám poradíme, umožníme, nasměrujeme, udržíme a vrátíme na správnou cestu .... a vy se naučíte opravdové novinařině rychleji, než na vysoké škole (kde si na vše většinou jen hrajete).


     Reálné moderování vám můžeme nabídnout jako málokdo jiný  jen z toho důvodu, že organizátorem tohoto kurzu je fungující a prosperující zpravodajská internetová televize. Na film si si s námi budete jen hrát a natáčet pouze You Tube video (což vás samozřejmě herecky posune dopředu stejně dobře, jako velká kamera a projekce na plátně, v tom není velký rozdíl), ale u reportáží a moderování vám nabízíme zkušenost skutečnou, přímou a v realitě současného dění.


Učit se moderování lze mnoha způsoby, třeba i na zábvném výletě!

bavte se u naprosté slovní improvizace

Kdy jste si mohli příjemně popovídat se světovou operní hvězdou?

U některých reportáží nejde o zásadní sdělení, jen o dobrou pohodu a úsměv s lidmi, kteří jsou zajímaví ...

Kdo je dobrodružnější povahy, můžete s námi také vyrazit ven, do lesů, do přírody, do hod a zúčastnit se velkého TV projektu TV Mozaika o sebeobraně a survivalu -přežití.