Ročníkové videoprojekty absolventů

Vedle společných workshopů, lekcí a besed se účastníci kurzu mohou dle své volby podílet na videoprojektech, které prostoupí jejich tvorbou po celý rok. Je to projekt hraný/seriálový, dále časosběrný, dokumentární a zpravodajský.  Každý účastník kurzu se může zůčastnit takového projektu a tolika současně, kolik chce a uzná za vhodné (co nechce, nemusí).


      Projekt výuky filmového herectví - webseriál "Kronika budoucí přítomnosti" je nástroj k tomu, aby si i úplný začátečník vyzkoušel, jaké to je, být natáčen kamerou když něco hraje, když hraje postavu, která má roli. Zároveň si svou vlastní fantazií tuto roli dovytváří, nebo přímo vytváří - může svou postavu pojmenovat, charakterizovat, dát jí podobu, děj, akci i dialogy.

     Seriál natáčíme malými videokamerami, na běžné mikrofony, či s dabovaným slovem, bez catteringu, záběru lokací a přítomnosti štábu, velmi jednoduše a hodně na místě improvizujeme. Účelem není vytvořit profesionálně vypadající film, či profesionální TV seriál, účelem je poznat své možnosti, poznat sebe sama při hraní a mluvení před kamerou a posunout se během roku dál. Proto je také užitečnější zkoušet, natáčet toho více a porovnávat, učit se z vlastních záběrů, poznávat své chyby a přednosti přímo v praxi, než se hned snažit o hereckou a technickou dokonalost. Každý nastoupí do kurzu na své vlastní startovní čáře - někdo s již praktickými zkušenosti a přirozeným talentem, někdo na úplném začátku, kdy se mu pokrokem bude jevit i to, že ze sebe vůbec dostane před kamerou souvislou větu. Jde jen o to, abyste si vše zkusili a na konci kurzu si mohli říct, že už víte, co to je, hrát a mluvit před kamerou a že jste lepší, než na začátku kurzu. Zde se poměřujete pouze sami se sebou, s nikým jiným.

    Samotný seriál (technicky více "webseriál", protože jde v podstatě technicky o You Tube video umístěné na You Tube a šířené po sociálních sítích internetem) je natáčen formou krátkých a jednoduchých, volně provázaných dějových a dialogových scének v jednoduchém prostředí (vlak, ulice, restaurace, tělocvična, byt, nádraží a pod ...), kdy se děj volně točí okolo několika základních postav a kurzisté si na ně "nabalují" své postavy, scénky, situace, akce a charaktery tak, jak mohou, zvládnou a jak na to také mají čas.

     V oblasti dokumentární je kurzistům nabídnuto, aby si zpracovali tématický časosběrný dokument o sobě - nějakém svém projektu, osobní změně, posunu odněkud někam, zdokonalení dovedností, či vědomostí a pod .... Nejprve si musí účastník kurzu uvědomit, že "časosběrný" film není hraný film, netočí se na přeskáčku, nehraje se, ale den po dni, týden po týdnu, nebo měsíc po měsíci se dokumentuje čistá syrová relita. Přitom si pro dokument zvolí jasné a konkrétní téma, které má přesný a jednoduše vyjádřitelný záměr, dá se k němu natočit  "start" i "cíl" a jde natočit tak, aby to nebylo časově moc náročné, drahé a složité. Tedy například že se něco naučí, třeba žonglovat s míčky a v průběhu stanovené doby, dejme tomu tří měsíců, natočíme několik videovstupů s dokumentací, jak mu to jde, komentářů jeho, jeho kamarádů a pod ... jak vidí průběh a okolnosti, jak se cítí a tak .... a pak si kurzista zkusí velmi jednoduše svůj vlastní časosběrný dokument sestříhat, ozvučit, otitulkovat - tady od myšlenky do finální podoby vyrobit.  První kurz je na začátku, zatím ještě žádný časosběrný dokument nevznikl, jak vznikne, dáme jej na tuto stránku na ukázku. 

      Při tomto projektu pak ani tak nejde o to, co se skutečně stane, i když to můžete využít k nějaké opravdu důležité změně ve svém životě - jde o to naučit se natočit a vyrobit pořad formátu časosběrného dokumentu - kvalitního, komentovaného, zhudebněného  a pod ...


Dále je možné naučit se natáčet jednoduchý dokument, nejlépe z nějakého místa, akce, výletu - dobře využít technické možnosti dobré videokamery, natočit kvalitní a zajímavé záběry, dobře je sestříhat, ozvučit, otitulkovat, případně okomentovat na mikrofon.  S prvním kurzem budeme v prosinci natáčet větší dokument o vánočních svátcích, zvycích, dárcích a tradicích. Stejně tak je možné jet na výlet a vytvořit dokument o nějaké zajímavé studánce, rozhledně, hradu, zámku a pod ...


      Každý účastník kurzu přichází s nějakou představou, kterou mu můžeme splnit. Někdo chce hrát víc divadlo, jiný více před kamerou, někdo chce raději moderovat a být reportérem, žurnalistou. Proč by si to tedy u nás nevyzkoušel naostro a nevytvořil dobré reportáže, nebo seriál reportáží pro televizi Mozaika? Třeba nás během kurzu zaujme natolik, že mu pak v naší redakci nabídneme stálé místo!


Videoprojekt - je to, co natáčíme jako internetové video. Je to třeba začátek zcela nového koníčka, nebo start vaší kariéry Youtubera. K tomu, být profesionálem u velkého filmu, budete muset asi vystudovat mnohem více, než náš kurz, ale můžete u nás přirozenou a praktickou formou získat základy a ověřit si, zda máte pro videotvorbu cit, talent a zda vás to opravdu baví. To stejné platí o filmovém herecví, které se v podstatě moc neučí, před kamerou tolik nehrajete, jako v podstatě "jste". V našem kurzu si to mnohokrát zkusíte a budete vědět, zda umíte "být".

první ukázky z prvního kurzu, který odstartoval v září 2017. Před natáčením webseriálu je nejprve třeba trochu účastníky kurzu poznat, seznámit s kamerou a s tím, jak "v kameře" vypadají, vymyslet s nimi jednoduchý začátek, který mohou zvládnout, postavu a děj, na kterém se vždy o kousek ve své zkušenosti a dovednosti posunou dál.


Ukázka velmi jednoduchého dokumentu o vánočních trzích ve Vídni - materiál se dá natočit za cca dvě hodiny kamerou v ruce s minimálními náklady (koupíte si vánoční punč, horkou bramboru a pod ...) a nastříháte si za jeden den - třeba video jako dárek pro své blízké, pro partnera, děti a pod ...


Kurz je celoroční a co vše zažijete, je jen na vás. Pokud nemáte úplně prázdnou kapsu, tak se i za menší obnos dá dojet na zajímavé místo kousek dál od hranic a udělat si krásnou památku na výlet.


Nemusíte vyrábět profesionální dokumenty pro komerční televize - co si třeba jen namalovat kamerou vlastní videopohlednici z výletu - pro radost, na památku, pro hezký pocit?


Nemusíte být ti nejlepší. Stačí mít něco rád a zkusit to říci nahlas. Ukázat ostatním, co máte v srdci, co o čem víte. A klidně vám může být osm, nebo osmdesát.