Přežijte nehody

Náhlé krize - požáry v době, nutná evakuace bytu. náhlý úraz, krádeže, akutní ohrožení života násilím, či jiným útokem, nutné přežití kratší doby v terénu.


Přežití náhlých událostí

výbuch plynu, zkrat elektřiny, povodeň, požár, epidemie, úraz a jiné náhlé krize

Přežití náhlého násilí

Náhlý útok ve městě, nebo v terénu, na dovolené, na tůrách a výpravách. Ohrožení fyzickým násilím, psychickou šikanou, sexuálně motivovaným násilím

     Čeho se dnes lidé, připravující se na přežití, nejvíce bojí? A jak se připravují? Má smysl hromadit zásoby, opevňovat obydlí, učit se "moudrosti lesa", nebo bojovým uměním? Možná ano, možná ne. Nejdůležitější ze všeho je udržet si chladnou hlavu a nadhled.

     Každý z vás má pojištěný automobil proti havárii. Ročně dáte menší finanční částku jako opatření pro situaci, která pravděpodobně nenastane, i když by kdykoli nastat mohla. Dali byste ale za pojištění stejného auta ve stejné situaci desetinásobek? Stonásobek? Asi ne. V určité výši už to není rozumné. Rozumné je dát menší částku pro svůj klid a jezdit tak dobře, aby jste možnosti havárie snížili na co nejmenší minimum.

    V Survivalu je to neustále totéž. Lidé se pod tlakem médií moc bojí. Příliš mnoha věcí. Bojí se pandémií smrtelných virů, které z nich udělají zombie. Bojí se pádu ekonomiky světa a nastalé celosvětové anarchie. Bojí se změny magnetických pólů Země a s tím spojených zemětřesení, výbuchů sopek, vln tsunami. Bojí se že světu dojde ropa, že dojde pitná voda, že přelidnění světa přesáhne kritickou hranici, že ..... a že .....

     A tak proměňují svůj život v honbu za skladováním nadměrných zásob. Za neustálým tréninkem situací, které těžko nastanou. Ve strachu z ohrožení života svůj život marní. Co je tedy ještě survival a co už šílenství? Pojďme si nejprve s chladnou hlavou říci, jaká je situace a jaká jsou ohrožení u nás, v Čechách, ve Střední Evropě v roce 2017.

     Náš stát je v této chvíli poměrně stabilní, jako jeho občané máme v mnoha směrech největší volnost a svobodu dělat cokoli, jezdit kamkoli, vyjadřovat se jakkoli a zastávat jakákoli stanoviska, názory, ideologie a víry. Žijeme si vzhledem k většině obyvatel této planety ve velkém luxusu a máme státem zajištěnou lékařskou péči, vzdělání, přístup k internetu, elektřině, pitné vodě, teplé vodě a teplu. Nad cenami potravin se sice neustále rozčilujeme, ale ve skutečnosti si kdokoli může dopřát cokoli, přejídáme se a jídlo je všude dostupné. Co to je, mít opravdový hlad, v této zemi skoro nikdo neví.

     Co se nám tedy může aktuálně přihodit? V tomto okamžiku asi jen místní nehody, jako je požár obydlí, silný vítr, či povodeň, která poničí domov. Několikahodinový až několikadenní výpadek elektrické energie, či dodávky vody, nebo internetu. Jsou to nepříjemnosti, je dobré se "pojistit" menšími opatřeními a zásobami dejme tomu na dva, tři dny, mít evakuační batoh, kopie dokladů mimo obydlí a pod ....

     Jsou věci, které mohou mít vážnější dopad a mohou přijít nečekaně a ve vteřině. Autohavárie a upoutání na lůžko. Nález rakoviny a léčení. Krach vaší firmy a ztráta obživy. Rozchod s partnerem a ztráta domova. Je dobré mít rezervy, a to především finanční, na přežití roční krize. To že do vás v autě nějaký opilý šílenec nabourá a vy budete polámaní ležet půl roku v nemocnici a dalšího půl roku se z toho budete vzpamatovávat a učit se znovu chodit - se vám stát opravdu může a denně se to děje i v naší republice. Jak jste na to připraveni? Co to pro vás bude znamenat? Máte roční krizovou rezervu na své půjčky, hypotéky, platby nájmu, potřeby dětí, jídlo a pod? Pokud ano, pak jste aspoň v tomto ohledu v pohodě a můžete se věnovat svému léčení, nebo hledání nové práce. Nemáte? Jste v obrovském průšvihu, který skončí exekucemi a ztrátou všeho, co dosud tvořilo váš život. To vám asi v nemocnici klidu nepřidá. Stejně tak se můžete z vteřiny na vteřinu dostat do vězení, ztratit zaměstnání. Myslíte si, že ve vašem bytě nemůže hořet? A co v bytě pod vámi, vedle vás? Co když vyhoří byt v nižším patře a i váš byt se stane neobyvatelný, dům popraská a nebudete se smět vrátit? Jak jste připraveni na tuto eventualitu?

     Jsou věci, kterých se celkem oprávněně můžeme obávat, ale které nepřijdou z vteřiny na vteřinu, ani během několika hodin. Evropu zaplavují běženci z islámského prostředí. Většina Čechů s nimi zatím přišla do kontaktu pouze skrze večerní televizní zprávy. Ale to se do roka může změnit. USA začal vládnout Donald Trump a zatím se chová jako nezvladatelná výbušná střela. My se můžeme stát bezmocnou zemičkou uprostřed střetu Západu s Východem a těžko říci, co to ve skutečnosti může znamenat. Váš život v luxusu a svobodě může ale klidně za rok vypadat úplně jinak.

     Příroda nám ukazuje, že výkyvy chování jsou více a více zřetelné. Extrémně horká léta, extrémně mrazivé zimy, mezi tím neustálé rychlé změny teplot o desítky stupňů, příroda už je mírně zmatená, v zimě kvetou stromy, na jaře umrznou květy .... Stačí málo a příroda se začne chovat mnohem nepředvídatelněji.

     Jsou věci zcela apokalyptické, které ale opravdu mohou přijít kdykoli a zasáhnout vše. Nejpravděpodobnějším se asi zdá virová pandémie, nebo zhroucení počítačových sítí. Nikdo dnes neví, co za zabijácké viry vyvíjejí, nebo uchovávají nejrůznější vládní, vojenské i soukromé tajné laboratoře a když něco unikne, tak už to nikdo zpět nevrátí. Pro ty, kdo přežijí, se může během týdne zcela změnit svět. Kupodivu to pro ně bude lepší varianta, neboť alespoň bude na planetě zbylých lidí málo a mohou začít budovat znovu. Pokud se ale někomu povede takový hackerský útok, při kterém se zhroutí počítačové sítě, to nastane teprve skutečná apokalypsa. Na planetě by najednou bylo sedm miliard lidí bez všeho, co tvořilo jejich svět - bez přístupu k penězům, bez práce, bez dopravy, bez energií, bez informací. To je nejhorší možná varianta - svět plný vyděšených lidí, rabujících zásoby a obracejících se rychle proti sobě navzájem.

Vraťme se ale k dnešním rizikům. Co je k užitku dělat dnes?

  • Mít doma zásoby na několik dnů výpadku proudu, dodávky vody, zásobování. Je dobré mít doma v zásobě vodu, jídlo, baterie, světlo. Je otázkou, jak zabezpečit v zimě teplo v bytové jednotce, například v paneláku, kde si nemůžete sami zatopit, jako v domě. V tom případě buďte připraveni někam na pár dnů odejít.
  • Mít finanční rezervy na roční ztrátu obživy. Do roka se dokáže každý postarat o znovuobnovení příjmů. I s úrazem, nemocí a pod ... se může rekvalifikovat na jinou práci, nebo nalézt jiné místo ve svém oboru, nebo se na úřadech postarat o podporu a podobně. Rok stačí. Máte prostředky na přežití jednoho roku bez příjmů?
  • Trochu se naučit samostatnosti - trénujte techniky přežití, tedy pobytu mimo domov a sebeobrany - udělejte si z toho prostředek zábavy, uvolnění, odreagování. Neválejte se na dovolené na pláži, nebo hotelovém balkonu, ale choďte na tůry do přírody, minimálně to moc pomůže vašemu zdraví. Znalost sebeobrany, byť v základech, zase moc pomůže vaší sebedůvěře a chladné rozvaze v krizovém okamžiku.
  • Nemít vše, co vás spojuje se státem a jeho chodem, na jednom místě. Všechny smlouvy, doklady, účty, dokumenty - co když ve vašem bytě propukne požár a vše vám shoří? Okopírujte si vše, co je důležité, nebo si to oskenujte a uložte na flash disc - mimo domov. Třeba u příbuzných. Stejně tak nemějte všechny své finanční prostředky na jediném bankovním účtu. Nevíte, co se stane, banky krachují ve světě i u nás a když najednou vaše banka zavře, nebo když váš účet najednou obestaví exekutor, co budete dělat? Všechny vaše úspory budou jen nedostupným číslem na nějakém bezcenném cáru papíru. Jak přežijete?


      Dnes si moderní člověk ani neuvědomuje, jak neskutečně je vše v jeho existenci provázané. Zkuste si jen začít domýšlet, co by se stalo, kdyby spadly centrální počítačové sítě. Jak by najednou vypadal váš svět a váš život. A co když opravdu někde unikne smrtelný vir? Možná by o vašem životě a smrti mohla rozhodnout schopnost zavřít se na dva měsíce ve svém bytě a nevystrčit z něj nos, dokud se to nejhorší nepřežene. Nebo schopnost utéci na měsíc do lesů v horách a přežít tam, než se budete moci vrátit.

...................

     Pro ty z vás, kdo nechcete být jen čekající obětí, je určen PROJEKT EUROPE STUDIO SURVIVAL - webové stránky, výuková videa a tištěný časopis. Web je ideální - do okamžiku, kdy ještě funguje internet a elektřina. Výuková videa, nahraná na mobil, nebo tablet, čerpající energii z Powerbanky, jsou vhodná i do terénu, dokud nedojde energie. Tištěný časopis a tištěné příručky jsou vhodné vždy a všude.

Jaroslav Polák, autor projektu