Pracujte v redakci evropské internetové televize

jako moderátor/moderátorka pravidelných Talk show, magazínů, dokumentů, seriálů a tématických pořadů

Vítejte na webových stránkách NET-TV Mozaika EU. Nabízím divákům výsledek sedmiletého startu, během kterého jsem natočil a vyrobil na tisíc zcela autorských videí, reportáží a pořadů. Nápomocni mi zatím byli brigádníci/brigádnice, především pro moderování před kamerou. V současnosti se již potřebuji (a mohu) nasměrovat na stálejší tým redakčních pracovníků, kteří se mnou budou dlouhodobě (a samostatně) dělat to, co jsem předchozích sedm let dělal já.

Jaroslav Polák, ředitel a producent NET-TV Mozaika EU

Co je NET-TV MOZAIKA EU?

     Internetová televize Mozaika (www.mozaikatv.cz) je internetové médium - server, či portál s uloženými streamovými videi, nastálo a veřejně rozmístěnými v tématických rubrikách. Po právní stránce funguje jako "zapsaný spolek", přesné údaje nalezene v poslední rubrice "kontakty".

      Televize se zaměřuje především na témata kulturní, společenská, na představení zajímavých lidí, firem, objektů, na cestování, zdraví, stravu, na informační pomoc nemocným, odsouzeným, sebeobranu a survival a pod ... na videozpravodajství hlavně z Prahy a komentovaná zpravodajství z ČR a ze světa - nověji na PR recenze knih, filmů a dalších produktů. Organizujeme i herecké a moderátorské workshopy a kurzy, dále workshopy sebeobrany a cvičení pro aktivaci vnitřní energie.

       Pokud si projdete náš web, naleznete množství rubrik s videi. Zatím moc nenajdete pravidelné autorské magazíny, seriály, talk show, či dokumenty - což je hlavním úkolem nové sezony v roce 2017/2018 - přijmout do redakce samostatně tvořící moderátory/moderátorky, kteří začnou pro televizi pravidelně připravovat své vlastní autorské pořady. Jinými slovy - hledám moderátory/moderátorky pravidelně se opakujících pořadů a je možné vás přijmout na dlouhodobější smluvní brigádu, na dohodu o práci, či na pracovní poměr.

Co od nových moderátorů/moderátorek očekávám?

      V první řadě očekávám splnění zcela základních požadavků na to, aby vůbec mohla jejich práce na veřejnost (projev, vzhled, základní technika moderování), v druhé řadě očekávám samostatnou tvořivost a dodržení závazku pravidelnosti pořadů, jejichž tvářemi se stanou.

      Základní předpoklady :  Moderátor/ka je první tváří, kterou diváci uvidí v reportáži, či magazínu, navíc v detailu, zblízka. Ihned s vámi naváží oční kontakt, ihned získávají dojem a pocit z vašeho hlasu, vnímají neverbální komunikaci vaší mimiky a gestiky. Jste ihned a dlouhodobě "vizitkou" televize Mozaika. Proto hledáme příjemně se tvářící a gestikulující typy s dobrou výslovností a příjemnou barvou hlasu, působící pozitivně. U každého tématu působí jiná energie, u pořadů pro děti a teenagery je možno se odvázat, u pořadů pro seniory, naříklad o zdraví, je třeba působit seriózně - nikdy ale nechci, aby náš moderátor/ka působil/a nepřátelsky, arogantně, povýšeně, odpudivě, aby moderoval/a bez zájmu, mluvil/a nesrozumitelně a pod ... Od toho se odvíjí i posuzování dojmu z vašich fotografií, zaslaných v mailech a z vašeho písemného projevu vůbec - když nám příšete se zájmem u nás moderovat.

        Dále musí každý moderátor/ka nabrat základní technické znalosti a dovednosti, které jsou u každého média a redakce trochu jiné.  Máme svou techniku, své přístupy, své pracovní zvyklosti, které musíte vstřebat, na TV Mozaika dělá moderátor/moderátorka hodně věcí, někde jinde je na to tým lidí .... Kdo nikdy nemoderoval, musí si prakticky zkusit všechno základní - od čteného textu po přesný text zpaměti, od individuálního projevu (zpráva, reportáž, pozvánka, oznámení, recenze ...) po rozhovor s jedním i více lidmi v různých pozicích a situacích, za chůze, v davu, na tiskové konferenci a pod ...  Kdo moderoval jinde, musím si jej vždy přeučit, "přeformátovat" pro TV Mozaika - což je někdy ještě těžší, než někoho učit od začátku.

     K tomu všemu slouží povinný vstupní dvoudenní workshop  moderování (vyhlašuji pro nové zájemce a zájemkyně cca jednou měsíčně a vyučuji osobně), na kterém se já osobně přesvědčím o tom, kdo jste, jak na kameře vypadáte, jak mluvíte do mikrofonu, co z výše uvedených základních technik zvládáte a co ne, co je třeba se doučit, nebo vstřebat - a zda můžete jít "naostro" před kameru, nebo ne.

Co dál?

     Na zmíněném workshopu probereme také vaše zájmy, představy a časové možnosti pro to, abyste mohli začít tvořit vlastní samostatné projekty, seriály, TV magazíny, talk show ....  Není nijak nemožné být hvězdou vlastního televizního pořadu - je to jen o vaší představivosti - a vytrvalosti.  Mě je celkem jedno, co jste vystudovali a kde jste předtím pracovali, na jakých jste byli brigádách a stážích, zda jste ještě ve škole, zda jste bez práce, nebo v důchodu, zda jste už někdy drželi mikrofon v ruce, nebo ne, odkud pocházíte, jaké jste rasy, či národnosti. Z mnohaleté praxe vím sám nejlépe, že životopisy mi řeknou pouze kolik je vám let, kde bydlíte, jaké třeba umíte jazyky, co umíte zvláštního a jaký je na vás telefon, ale neřeknou mi, jací jste lidé, co jste schopni vytvořit, jaké je na vás spolehnutí, jak reagujete v různých situacích a co pro TV Mozaika můžete dělat užitečného - aby se stala užitečnou i vám.

      K tomu dostanete příležitost na vstupním workshopu moderování - povíme si, jaká témata vás lákají, jakým směrem se vydat a jaké dělat první kroky, než se dostanete k těm dalším, zkusíte si základy moderování, uvidíte se a uslyšíte na monitoru počítače, jak moderujete, vedete rozhovor, zjistíte, jak na ostatní působíte.

      Pak je vykročení na vás. Něco budete muset začít dávat dohromady. Nějaký TV pořad o tom, co znáte, co je vám blízké, s tématikou, ve které se orientujete. I větší dítě dokáže s mou pomocí zajímavě mluvit před kamerou o mnohých tématech v pořadu pro podobně staré a zájmově orientované děti. I senior, který nikdy nic nemoderoval, dokáže vzít mikrofon do ruky a mluvit z hlediska svých životních zkušeností o mnoha různých věcech. I maminka na mateřské může jednou, dvakrát měsíčně u sebe doma, kam přijdu s kamerou, ukázat zajímavé recepty v kuchyni, ruční práce v obyváku, či návody na pěstování bylinek na zahradě -  a na cokoli jiného, nebo mluvit zajímavě o knihách v knižních recenzích - a pod ....

      Jde hlavně o to, že po workshopu, na kterém vám co nejpečlivěji nastavím startovní zónu podle vašeho zájmu, vysvětlím fungování a pravidla a ukážu směr cesty - už musíte vykročit sami - tedy začít mi navrhovat své pořady a začít na nich sami pracovat a vytvářet je.  V tom je práce u TV Mozaika diametrálně odlišná od jiných redakcí a televizí.  Já vám nebudu zadávat práci - najděte si takovou práci, která vás plně uspokojí ve vaší vlastní tvořivosti a fantazii (pokud ji máte).  Já vám budu pomáhat radou, směrováním a "držením v mantinelech" praktické realizace, které povede k tomu, že vaše práce a její výsledky budou reálné, publikovatelné, vyrobitelné a ku prospěchu vašemu, televize i mému. 

      Vaší základní starostí u TV Mozaika je vymyslet pořad, který bude pravidelný (tady slibujte to, co opravdu časově dodržíte, můžeme dělat krátké každodenní vstupy, kterých předtočíme třeba i deset, dvacet najednou v jednom natáčecím dni, nebo střihové kombinované magazíny jednou měsíčně - a cokoli mezi tím ...), zajímavý pro diváky - a ti se na něj naučí chodit na TV Mozaiku pravidelně.  Vaším cílem kromě konstruktivní tvorby a seberealizace bude divácká sledovanost (jednoduše měřitelná sledovaností na You Tube) - od ní se totiž odvinou vaše příjmy. 

     U startu vaší spolupráce se mnou v rámci NET-TV Mozaika EU dáte "do hry" vy svou tvořivou fantazii, znalost tématiky, pro kterou se rozhodnete, případně to, co se v této hře cení nejvíce - osobní kontakty a vazby na lidi, osobnosti, firmy, organizátory a pod ... Já dám "do hry" již vybudovanou, sledovanou a stabilní internetovou televizi, její technické možnosti a propagační možnosti. Jinými slovy pokud uznám váš nápad za životaschopný, půjdeme do prvních dílů vašeho TV magazínu (seriálu, dokumentu, TV soutěže, talk show ....), vy jej vymyslíte, připravíte a odmoderujete, já jej natočím, sestříhám a rozšířím po internetu. Nutné provozní výdaje zaplatí televize. A uvidíme, jaký je ohlas diváků, jaká je sledovanost - protože jen v tom případě mohu celý projekt vzít a jít s ním za případnými inzerenty, partnery, či sponzory a nabídnout jim, aby do něj investovali, aby jej sponzorovali, či v něm měli reklamu.  Stabilní sledovanost tvoří stabilní příjmy - a tyto příjmy (čistý příjem po úhradě nutných výdajů) si rozdělíme napůl - polovina je váš honorář, polovina jde na provoz a výdaje televize.

     S lidmi okolo TV Mozaika jednám zcela otevřeně, fér, proto to vše zcela otevřeně píši i na tuto stránku. Honoráře vyplácím ihned, v jednání se sponzory a inzerenty mám hodně zkušeností a televize Mozaika na tomto principu vyrostla a již sedm let úspěšně prosperuje. Po nikom nechci nic jiného, než co dělám sedm let sám - a úspěšně.  A zcela spravedlivě, kdo nic nedělá, kdo nehne sám ani malíčkem, nebo kdo vše vzdá při prvním neúspěchu a odmítnutí - ten do Mozaiky nepatří a nic si u ní nevydělá.


      Samozřejmě toto vše si při dvoudenním vstupním workshopu vysvětlíme mnohem důkladněji, podrobněji, prakticky a budu s každým zájemcem a každou zájemkyní směrovat rozhovor tím směrem, jakých se vy budete chtít vydat.

      Takto nastavená spolupráce má své výhody i nevýhody.  Výhodou je, že budete svými pány, budete dělat to, co chcete, tak, jak chcete a tak, jak vás to bude bavit. Pracovat můžete i tak, jak vám to okolnosti dovolí - jednou, dvakrát měsíčně, dva, tři dny v týdnu, nebo i zcela naplno, dvacet pět hodin denně, osm dnů v týdnu, třináct měsíců v roce :-)

       Nevýhodou je, že vaše práce musí být pro televizi primárně zisková, abyste polovinu zisku dostali vy. Mozaika není obrovský kolos, kde někdo jen na ulici točí, ve studiu čte zprávy, jiný to zpracovává, jiný o tom rozhoduje a háže do koše, další do toho prodávají reklamu .... U TV Mozaika je třeba dělat projekty, které jsou k užitku - a tím, že na nich neproděláte peníze televize, umožníte televizi existovat a fungovat dál - protože my nic, co si sami nevyděláme, nemáme.  Na druhou stranu - pokud jste zajímavá osobnost, máte zajímavé a neotřelé téma, umíte ho poutavě podat a zaujmete hodně diváků, mohou se vaše příjmy vyšplhat do desítek tisíc měsíčně - horní strop vašich příjmů zde neexistuje.

Další příjmy pro vás :

      Televize Mozaika samozřejmě na něčem vyrostla a je zisková - na jednorázových příjmech za natáčení PR videí, například rozhovorů z veletrhů, z akcí, z nových obchodů, z tvorby propagačních videí hotelům a penzionům, z placených zakázek na záznamy představení, soutěží a pod .... Moderátor/moderátorka si na těchto jednorázových zakázkách přišel/přišla i na několik tisíc za den, které vždy vyplácím ihned na místě a v hotovosti - a vše zařizuje televize, moderátor/ka jen přijde na místo a moderuje - rozhovor, pozvánku, upoutávku, reportáž .... Tyto příjmy zůstanou i nadále součástí TV Mozaika, jen už na ně nebudu používat lidi, kteří jinak pro televizi nic nedělají (tedy brigádníky a brigádnice, jako doposud), ale budu je dávat mezi vás, tvůrce nových pravidelných pořadů.  Jsou to dobré příjmy, jen jsou nepravidelné.


Začít se dá i bez zkušeností a od nuly - s malými krůčky a vstupy, s kamarády - a učit se už za chůze - pak se nadechnout a pořádně se rozeběhnout :-)


Shrnutí :

1) NET-TV Mozaika EU hledá moderátory/moderátorky pro nové a především pravidelné autorské pořady na internet

2) Moderovat může kdokoli, kdo má tvořivou fantazii, zájem, výdrž a základní dispozice - od dětí po seniory

3) Nezajímají nás papíry, životopisy, diplomy, školy, předešlá praxe - zajímá nás, jak a čím konkrétně můžete obohatit tvorbu naší televize a být nám i sobě k užitku

4) V této chvíli na startu sezony 2017/2018 je vše volné, žádné téma není zabrané a zablokované, od pořadů pro děti k pořadům o čemkoli, co zajímá teenagery, dospělé a seniory -  vše je volné. Můžeme přijít, vzít si téma a pustit se do něj - když to budete dělat dobře, další už budou mít smůlu - téma bude vaše.

5) Své schopnosti - zda dokážete souvisle mluvit, udržet v hlavě text, vést rozhovor, správně pracovat s technikou, prostředím a lidmi, zda dokážete něco vymyslet a zrealizovat - mi musíte dokázat nikoli slovy, či papíry s razítky, ale vlastními činy, provedenými v současnosti a pro TV Mozaika - vše ostatní je jen obláčkem nehmotného kouře ...

6) Vydělat si v TV Mozaika můžete opravdu mnoho, stabilně a dlouhodobě - a je to jen ve vašich rukou a ve vaší hlavě - já vám jen vyjdu vstříc, nabídnu vše, čím se už teleize stala a se vším vám pomohu - nic ale neudělám za vás.

7)  NET-TV Mozaika EU je televizí orientovanou mezinárodně - vydejte se s kamerou a mikrofonem nejen po Praze, nebo po Čechách, ale po celé Evropě, či dál do světa - vše je jen na vás .... řekneme vám jak, ukážeme vám co, nasměrujeme vás správně - a tvořte, bavte se, poznávejte svět i lidi - a vydělávejte.

8) Vše začíná prvním krokem, na kterém se prakticky seznámíme a povíme si co a jak - přihlašte se na vstupní povinný workshop (mailem na :  kurzy@mozaikatv.cz) a můžeme začít :

Nejrůznější "inspirační" ukázky naší videotvorby :

Jako moderátor/ka TV mozaika jste novinář/novinářka s naší "presscard" a můžete se akreditovat na nejrůznější akce pro tisk a být tak nadosah známým osobnostem, různým odborníkům, celebritám, politikům, hercům a pod ....

Najděte si téma, najděte si akce, najděte si hosty a technickou stránku natočení a zpracování videa už nechte na nás. Bavte se třeba o módě a špercích, nebo o zdraví šumavských lesů, nebo o nejnovější divadelní hře .... vše máte jen ve svých vlastních rukou a omezuje vás jen hranice vaší fantazie.

Můžete na televizi Mozaika propojit své vlastní aktivity a možnosti celorepublikové propagace. Vy natáčejte pro nás reportáže z oboru, ve kterém máte své příznivce - tím nám je přivedete jako další diváky - my vám zase vytvoříme dlouhodobé propagační zázemí napříč celým internetem. Vytvářejte nám například pořad o tanci a propagute si u nás své workshopy, kurzy, lekce, výuková DVD a pod ..

Vyberte si své hosty - televize je za vás osloví. Připravte si své otázky - ptejte se na co chcete. Vyberte prostředí. Vemte si do ruky mikrofon - my zapneme kameru - a vy si to pořádně užijte :-) 

Najděte odborníka a domluvte seriál - propagujte ho a získejte tím pro svůj pořad diváky - my získáme peníze.

s námi se dostanete na nejzajímavější tiskové konference, na kterých si bezproblémově domluvíte třeba i hosty pro pořady ve své produkci ...

Vaše dobrá angličtina, ruština, němčina, španělština, nebo francouzština na úrovni plynulé konverzace a komunikace s hostem před kamerou je obrovskou devízou jak pro vás, tak pro televizi - máte volnou ruku v domluvě se zahraničními hosty, osobnostmi, celebritami, umělci .... nebojte se zvučných jmen, zkuste cokoli, co chcete, buďte světoví, pozvěte si do svých pořadů lidi z celého světa!

Co hledáme? především komunikativnost, která bude příjemná, pozitivní. Lidí kteří se na internetu živí tím, že jen všechno kritizují, shazují, uráží ... aniž by sami něco užitečného dokázali vytvořit a obházit - jsou i tak nekonečné zástupy, nechceme se k nim v žádném případě přidávat ještě my. Objevujte život, objevujte tvořivost v sobě i svých hostech, nabídněte divákům zajímavé zkušenosti, prožitky, informace. To je NET-TV Mozaika EU.

Když už chcete přijít s tématem, které je v mnoha obměnách již zpracováno v mnoha jiných televizích - tak přijďte alespoň s novou verzí, která bude zajímavá a ještě nepoužitá. My si například nyní připravujeme encyklopedii sebeobrany, survivalu a vaření v přírodě ta, jak to ještě nikdo nedělal - před kamerou se vše učí naše moderátorka a dokazuje tak, že přežít (nebo si uvařit v lese) může kdokoli :-)

Máte rádi veletrhy a všemožné novinky? Tak u televize Mozaika můžete na všechny veletrhy nejen zdarma, ale ještě si z nich můžete odnést spoustu peněz a dárků za to, že se s lidmi, kteří vás zajímají, budete před kamerou bavit o věcech, které nabízejí.

Chcete chodit na prestižní a zajímavé tiskové konference? Umožníme vám to - stačí chtít, vytvořit si systém a směr a stát se expertem na kulturu, festivaly, ekonomiku, politiku, gastronomii, kosmetiku ..... cokoli chcete  :-)