Oheň ve volné přírodě


Připravujeme pro vás v roce 2017 instruktážní videa s touto tématikou.

Zakládání ohně v přírodě.

      V rámci České republiky je potřeba dát si pozor, kde, proč a jak zakládat a udržet oheň. V normálně fungující společnosti jsou jasně dané předpisy a pravidla, zamezující především požárům lesa a škodám vůbec. Je také třeba brát v úvahu, že dnes každý kousek lesa někomu patří. Na druhou stranu, když se člověk ztratí, nebo se zraní a nedá se dělat nic jiného, než počkat na pomoc, nebo si odpočinout a přečkat noc v lese, ve kterém je i zima, nebo prší, jde předpis stranou - ale i tak je třeba zachovat se odpovědně a nepůsobit zbytečnou škodu svou neznalostí, nebo přezíravostí.

      Oheň nás zahřeje a usuší, neprostydneme a neonemocníme, v zimě neumrzneme. Na ohni se dá ohřát jídlo, voda (káva, čaj) a zahřát se tak i vnitřně, dodat tělu kalorie a energii. Na ohni se dá usušit promočený oděv, batoh, spacák ... Ohněm můžeme i signalizovat svou přítomnost, pokud nás někdo v noci hledá a my se díky zranění nemůžeme moc pohybovat.

Jak tedy na oheň v přírodě :

  • Musíme mít oheň od začátku do konce pod kontrolou.
  • Neděláme oheň větší, než je třeba
  • Od ohně neodcházíme, dokud není úplně a zcela uhašený

      Pravidla a předpisy říkají, že se má oheň rozdělávat nejméně 50 metrů od lesa, v lese pouze na vyhrazených místech. Samozřejmě že to plně platí například pro rodinné opékání vuřtů, nebo trampské posezení u táboráku s kytarou. V podmínkách nouzového přežití ale hledáte i úkryt, určitě nebudete tedy v noci a za deště rozdělávat oheň 50 metrů od lesa na otevřeném prostoru, kde i fouká vítr a pod ...

     I tak je třeba přemýšlet. V lese na zemi je "lesní hrabanka", tedy vrstva zetlelého jehličí, nebo listí, malé větvičky, odumřelé stvoly rostlin, suchá tráva .... Tudy se může začít oheň šířit rychle a po krátké době nekontrolovaně. Může i prohořívat starými suchými kořeny a projevit se pak i pár metrů mimo ohniště. Proto si nejprve vybereme místo pro ohniště tak, aby bylo očištěné, nejlépe na holé hlíně, obložené kameny, nebo vyhloubené do hlíny.

    Pokud obkládáte ohniště kameny, nevybírejte pórovité a nasáklé vodou, horkem se v pórech změní voda v páru a kámen může prasknout a "vystřelit" odštěpek s docela slušnou razancí i vám do obličeje.

      Pokud jste v terénu, ve kterém není zrovna žádný vhodný kus půdy, nebo jste v lese v zimě a všude okolo vás leží sníh, nebo jste v oblasti bláta a mokřin, pomožte si zcela jednoduše tím, že založíte oheň nad zemí - vytvořte z kamenů nebo silnějších kusů i mokrého dřeva rám, přes něj položte větve a na ně dejte hliněné drny - třeba i s další vrstvou hlíny. Pokud je mokrá, ještě navrch dejte již sušší dřevo - a na něm teprve zapalte oheň.

     Nezakládejte oheň přímo pod nízkými větvemi stromů - teplo z ohniště je vysuší a jiskry mohou zapálit.

     U ohniště si vytvořte zástěny z nasbíraného dřeva - vítr vám oheň nerozfouká, nebudete vidět z dálky, pokud nechcete být viděni, více tepla se odrazí na vás, dřevo se vám usuší a na zástěně také usušíte rychleji i své oblečení.

     Pokud jste blízko zdroje vody (potoka, velké louže, jezírka, rybníka ...) a děláte oheň na lesní půdě, vytvořte okolo ohniště alespoň půlkruh směrem od vás a vylejte do něj pár litrů vody, oheň promáčenou půdou neprohoří jinam.

     Dobré pro rozdělání ohně jsou přirozené lesní úkryty u velkých balvanů, malé jeskyňky a pod .... V českých lesích není místo, kam by lidská noha nevkročila a při chůzi lesem opakovaně nalézáte pozůstatky po ohništích na místech dobře i špatně zvolených - zapamatujte si ty dobré a když je třeba, využijte je.

      Ve videích na této stránce najdete návody, jak vybírat vhodná místa k odpočinku, úkrytu, či přenocování ve volné přírodě, jak vybrat místo pro ohniště, aniž by jste jakkoli poškodili přírodu, nebo způsobili škodu, jak oheň zapálit, jak jej udržovat a užít ku svému prospěchu.