Filmové herectví - herectví na kameru


     Film, to je výsledek, při jehož tvorbě můžete postupovat i odzadu dopředu a na přeskáčku, třeba se desetkrát vracet, pak si s konečnou podobou počítačově hrát a to, co se z vaší práce stane, překvapí i vás samotné.  Film, to je jedno velké doprodružství pro všechny, kdo se okolo něj pohybují.

     Moderní doba přinesla jeden obrovský technický zlom. Dokud se film točil na filmový pás, bylo vše okolo něj nesmírně drahé a vše vyžadovalo mnoho prostoru, lidí, techniky a prostředků. Že by se v rámci hereckého kurzu pro dvacet lidí natočil film, bylo nemyslitelné a technicky nerealizovatelné.

     Přechodem na digitální záznam odpadlo mnoho z nákladů a vše se mohlo neuvěřitelně zmenšit.  Místo na drahý filmový materiál, u kterého vteřina stála dolar, se dnes točí na harddisc, či paměťové karty. Kamery jsou menší, potřebují menší osvětlení. Scény se většinou nestaví, ale digitálně vklíčují do záběru z greenboxu. Bez velkých scén a s mnohem menší technikou potřebujete i mnohem méně lidí v technickém zázemí.

     Ani dnes v rámci kurzu nenatočíme film do kin. Ale natočíme videofilm na internet. Kamera se vejde do dlaně a přesto točí i ve Full HDV, nebo ve 4K (čtyřnásobek kvality HDV) a film si pustíte ve špičkové kvalitě i na velké plazmové TV. Obejdete se bez velkých štábů, točit můžete s denním světlem, nemusíte používat koleje, jeřáby, zvuk se dá dodabovat. Můžete klíčovat a stříhat i na vybavenějším domácím PC.  Proto se tedy i my, v rámci tohoto hereckého kurzu, můžeme zcela vážně věnovat filmového herectví.

     Začneme hned od začátku základními hereckými technikami na kameru - na workshopech i na jednotlivých praktických dnech v průběhu celého roku budeme neustále pracovat s kamerou, mikrofonem a počítačem.  Vše, co budete dělat, ihned uvidíte. Naučíme vás techniku filmového herectví - a vy si v sobě pod vedením profesionálních herců a hereček objevíte své vnitřní herectví - polohy, emoce, pocity, gesta - které z vás udělají herce, nebo herečku s vlastním originálním hereckým stylem.

      Vše pak zúročíte v Absolventském ročníkovém projektu - a ten rozhodně nebude natáčen a hrán pro jedno vystoupení pro kamarády nebo jen na domácí DVD pro dvacet účastníků kurzu - půjde celorepublikově na internet a dozví se o vás všichni - v celé ČR.

Celý roční kurz jako autor, producent a režisér zastřešuje ředitel televize Mozaika Jaroslav Polák.  V průběhu kurzu vás budou učit průběžně domluvení profesionální lektoři herectví a herci a herečky z pražských divadel se zkušenostmi z filmů a TV seriálů.  Pomáhat budou také moderátoři TV Mozaika, kteří natočili tyto malé upoutávky - Boris Búrik (často jej vidíte v seriálech a pořadech na TV Nova, Barrandov, Prima a pod ... hodně hraje ve studentských filmech a festivalových projektech) a Tereza Chaloupková (studentka herectví, zpěvačka a modrátorka, žila v Los Angeles - Hollywood).