Co to znamená moderovat


    Moderovat znamená navázat kontakt s divákem a přinést mu informaci, nebo pocit, seznámit ho s hostem a jeho činností, něco mu ukázat, doporučit, nebo před něčím varovat. Moderátor/moderátorka v internetové televizi je tím prvním, co divák vidí a z čeho si dělá dojem.  Podle vašeho projevu je hodnocena i televize samotná.  Proto na tom, jak s divákem komunikujete, hodně záleží.

     Moderování je tvůrčí práce, kterou musíte dobře zvládat a mít k ní vztah. Je trochu podobná filmovému herectví - jste v určité roli a obracíte se na diváky, i když je přímo nevidíte. Komunikujete s chladným malým objektivem kamery, ale za ním jsou desetitisíce diváků, kteří se vám zblízka dívají do očí.

     Základem moderování je vlastní technika - řemeslo.  Musíte se naučit jak držet mikrofon, jak do něj mluvit, jak se u toho tvářit a kam se dívat, jak se pohybovat, jak vnímat kameru, která vás točí. Jak mluvit s hostem, nebo hosty, jak řídit diskuzi. Jak se ptát na tiskové konferenci, jak dělat reportážní rozhovor. Jak dělat propagační rozhovor na veletrzích a u klientů. Musíte si trénovat krátkodobou paměť pro texty z hlavy, když uvádíte akci, hosta, či reportáž a vkládáte přesné komentáře. Musíte vnímat i okolí, zvukové hladiny, světlo, prostředí - musíte kameře pomáhat, ne z neznalosti vše kazit. To je základ, bez kterého vás nelze před kameru postavit. Ale dobrá zpráva je, že to vše vás lze rychle naučit.

     Druhou částí moderátora/moderátorky je osobnost. Tu vás nenaučíme, tu si k nám už musíte přinést a u nás ji jen projevit a rozvinout.

     Vše se točí okolo jediného úhlu pohledu - jste pro diváky zajímaví, nebo nejste?  Pokud jste nudní, nezajímaví, pokud je na vás něco, co diváka odrazuje a dráždí, pokud jste namyšlení a arogantní, nebo únavní - tak je jedno, co říkáte a jak je to důležité, vše je špatně, vše jen kazíte.

     Proto musíte být diváky přijati, musí vám být vše rozumět, musíte být příjemní - ať už to znamená cokoli.

     Osobnost je u patnáctileté teenagerky samozřejmě jiná, než u padesátiletého muže, ale to je v pořádku, pokud jste oba zajímaví.


V čem se skrývá tajemství zajímavosti?

Vzhled - styl - komunikace


      Vzhled - jde o to, jak se profiluje televize, jaké diváky oslovuje. Moderátor v televizi pro surfaře a adrenalinové šílence bude určitě vypadat jinak, než moderátor na duchovně založené televizi pro seniory. Obojí je v pořádku. A pro koho a jaká je televize Mozaika?

     Po šesti letech existence se její zaměření zkoncentrovalo jednak na témata pro teenagery okolo 15 - 20 let, dále na lidi aktivně cestující a sportující mladé dospělé lidi, dále na kulturu (divadlo, literatura, tanec a pod ...), na některé aktivity pro děti (Zoo, tábory, příroda) a na témata pro ženy (kosmetika, móda styl, zdraví, strava ...).

      Proto jak by měl vypadat náš moderátor/mderátorka? Především příjemně. Muž by měl vypadat jako muž (ne jako přebarvený šamponek, nebo zarostlý orangutan), žena by měla vyjadřovat ženskost - a to v jakémkoli věku.

      Nechceme mít před kamerou lidi se strhanými unavenými výrazy, se zničenými barvenými vlasy, s piercinkem v obličeji, s výraznými kazy v zubech a pod ... (zní to možná banálně, ale hodně takových fotografií chodí ve vašich mailech a působí na nás velmi negativně).

      Před kamerou chceme lidi usměvavé, s jiskrou v oku, živé, s příjemnou tváří, nezdeformovanou postavou, vkusně oblečené, u dívek a žen vkusně nalíčené a s upravenými hezkými vlasy .... Moderování v televizi není mluvení v sále na maturitním plese k podnapilému davu - zde jste v detailním záběru na kameře a zblízka vás sledují a do očí se vám dívají opakovaně desetitisíce až statisíce lidí.

Styl  - Styl je ryze individuální a je to vaše sebevyjádření v komunikaci s divákem na kameru a s hosty před kamerou. Nejlepší je prostě říci, že váš projev musí být stylový. Opakem by bylo, že nemáte vůbec žádný styl.  Ale co to ten samotný styl je, to se nedá vysvětlit slovy, protože to je především o pocitech z vás.  Styl máte, když lidi zaujmete, strhnete, nadchnete, rozesmějete, rozpláčete, přesvědčíte .... styl nemáte, když lidi znudíte, odradíte a znechutíte.

     V různých televizích preferují různé "styly" moderování. Někde chtějí útočnou dravost, jinde žoviálnost, nebo excentričnost za každou cenu, někde chtějí vším hlavně provokovat, jinde zase upřednostňují klid, umírněnost, decentnost ...

     V TV Mozaika preferujeme pozitivní a konstruktivní přístup. Chceme lidem ukázat, jak svět může fungovat, jakou máme zajímavou přírodu, co vše je nového na trhu, jaké pozitivní myšlenky kdo přináší ... A i když se věnujeme i nepříjemným otázkách společnosti, vždy chceme ne pouze nadávat a bořit, ale spíš ukázat světlo, cestu, přístup, směr .... Působíte tak na své okolí? Ja váš styl takový? Ať už na cestě s batohem na zádech, nebo na velkém podnikatelském veletrhu, nebo v šatech ve společnosti na premiéře v divadle, nebo výstavě? Přitahujete pozitivní pozornost? Pak máte styl.

Komunikace  -   Moderátor mluví. To je jeho zaměření. Malíř maluje, hudebník hraje, moderátor mluví. Aby byl dobrým moderátorem, musí mluvit čistě, plynule, s dobrou artikulací, zřetelnou výslovností, příjemnou intonací.  Musí vědět, co říká, jeho projev musí mít logickou větnou stavbu, lidově řečeno jeho projev musí mít "hlavu a patu". Divák poslouchá, ale když nerozumí, když je mu tón a barva hlasu nepříjemná, když moderátor/moderátorka plácá hlouposti, nebo mluví nejistě a nervozně - poslouchat okamžitě přestává. Komunikace je nesmírně důležitá a je třeba se jí učit, věnovat se jí, trénovat a neustále zdokonalovat.

     Komunikace musí být přirozená a věrohodná. Divák pozná, když jste falešní, když máte jen nasazenou masku zájmu, kdž ho "vodíte za nos", když mu odříkáváte něco, co vás samotné vůbec nezajímá. Pozná to, odradí ho to a už znova na naší televizi nepřijde.

     Když to shrneme, tak než vás postavíme před televizní kameru a dáme vám do ruky mikrofon, musíme si ověřit, že znáte moderátorské řemeslo natolik, že s kamerou, hostem, mikrofonem i prostředím spolupracujete a reagujete správně na všechny základní situace a fáze natáčení, dále, že máte příjemný a bezproblémový projev, přístup a komunikaci - a také, zda v sobě nesete nějaký zajímavý styl, zajímavou osobnost (zda nejste "neslaná nemastná šedá myš").

     Pokud chcete moderovat a pracovat jako moderátor/moderátorka televize Mozaika - ukažte nám, že to zvládnete, nebo absolvujte náš přípravný víkendový workshop moderování, kde vás to naučíme :

I my jsme před hodně lety začínali  (viz archivní ukázka) - čerpejte z našich dnešních zkušeností, ušetří vám to hodně času a hledání.