Co to znamená moderovat

Workshop moderování je určen jednak pro ty, kteří chtějí samostatně produkovat vlastní videotvorbu na You Tube  -  a je povinný pro všechny zájemce o moderování na NET-TV Mozaika EU

Co divák čeká od "jútubera / jútuberky"?

     Na jednu stranu nečeká dokonalé technické zázemí, na druhou stranu očekává, že bude vašim slovům rozumět, že ho z vašeho obrazu nerozbolí hlava, když bude roztřesený a rozmazaný - a že ho svým projevem zaujmete.

     Mnoho lidí (a dětí) si myslí, že stačí mobil a selfietyč a mohou natáčet videa.  A víte, že ano? Že to ke startu i stačí?  Pokud jste šikovní a vyberete si dobré téma a zajímavé prostředí, můžete například touto formou začít dělat první reportáže z různých dálostí a akcí. Jste ale velmi omezeni - nekvalitní obraz neudržíte v klidu, bude se třást a skákat, nebudete klidně a plynule zoomovat, či měnit záběr, váš hlas bude slyšet s velkým ruchem pozadí - pokud bude slyšet vůbec. Přitom stačí málo - stačí si vyzkoušet základy moderování na kameru a s mikrofonem a uvidíte, jak mnoho získáte na kvalitě a srozumitelnosti projevu i záznamu. 

    Začít můžete s kamerou (dnes i fotoaparátem) za pár tisícovek a s mikrofonem za cca dva a půl tisíce. Připočtěte stativ, náhradní baterie a dobré karty na záznam a vejdete se do cca patnácti tisíc. Za další dva tisíce se v našem víkendovém workshopu vše naučíte, vyzkoušíte, zjistíte co se jak dělá - a můžete tvořit.

Co televize Mozaika očekává od svých moderátorů a moderátorek?

     Internetová televize Mozaika je především televize zpravodajská - chceme představovat zajímavé věci, lidi, kteří se o něco snaží, mladé talenty - věnujeme se kultuře, zdraví, cestování, přírodě, módě a kosmetice, sportu, hudbě, volnému času a pod ... Rozhodně nenatáčíme a neprodukujeme bulvární videa, která by něco nebo někoho shazovala, byla urážlivá a sprostá  apod... Možná tím přicházíme hodně o sledovanost, zato jsme ale na svou televizi a svou produkci hrdi a děláme to, co nás baví a co je ostatním k užitku.

   V současném okamžiku já, jako ředitel TV Mozaika, očekávám od nových moderátorů/moderátorek především dvě věci : dobrou reprezentaci televize a vlastní aktivitu.

     Moderátor/moderátorka je první tvář, kterou divák vidí. Dosud na Mozaice z hlavně finančních důvodů moderovaly brigádnice (studentky a nezaměstnané herečky). To bylo znát na střídavé kvalitě moderování a na absenci dlouhodobých projektů s moderátorskými tvářemi, na které by si diváci zvykali. To chci nyní měnit.  Preferuji příjemné lidi s příjemným projevem. Možná je jinde právě módou dávat před kameru nejrůznější exotická individua, která jsou často i hrubá, sprostá, není jim rozumět a působí spíše odpudivě. V Mozaice ale touto cestou jít nechci. Divák má mít z moderátora/moderátorky dobrý pocit, měl by být vaší osobností pozitivně zaujat, měl by vám bez problémů rozumět - je potřeba na diváka působit jak profesionálně, tak i pocitově - a to je cesta, kterou chci v dalších letech jít.

     Za druhé - už nechci stavět na občasných brigádnicích - je čas postoupit na vyšší level a začít natáčet pořady, ve kterých dlouhodobě projevíte svou tvůrčí aktivitu - pořady, které si pod mým volným vedením a dohledem budete sami/samy připravovat a stanete se také jejich tváří - tím vytvoříte stabilní diváky pro pravidelné pořady, magazíny, seriály a talk show.  To znamená, že pro vás musí mít moderování pro Mozaiku časovou prioritu (už se nechci neustále setkávat s tím, že je pro moderátorku důležitější trénink, lístky do divadla, vystoupení s tanečním kroužkem, nedělní oběd u babičky a pod ... téhle éře už je konec) a že se musíte začít od začátku snažit vy sami o to, aby jste v TV Mozaice měli svůj pořad a tím i své výdělky...

     Přes tlačítka výše se dostanete na podrobné texty o tom, co znamená pracovat v TV Mozaika jako moderátor/moderátorka a co znamená pracovat jako produkční/producent - přičemž obojí se propojuje, moderátor je zároveň sám sobě producentem.

Prvním vaším krokem je přihlásit se na povinný vstupní workshop moderování :

     Na tomto workshopu mi (pokud si myslíte, že moderovat umíte) ukážete prakticky, co umíte a já si vás individuálně přizpůsobím potřebám TV Mozaiky a tomu, co od moderátora/moderátorky očekávám. U každé televize je to nastavené jinak a pokud jste byli roky třeba na Nově, budu mít s vámi jen dvojnásobnou práci - to není plus, ale spíš mínus (plus to je, když máte z bývalé práce osobní kontakty, na kterých vystavíte svůj nový pořad na TV Mozaika). Pokud jste nikdy nemoderovali (pár slov do mikrofonu na podiu na školním plese, nebo komparsy u filmu, či v TV seriálech se rozhodně nepočítají a ani jako herec/herečka nejste vždy automaticky dobrým moderátorem/moderátorkou), naučím vás základy - vše si pod mým vedením a vysvětlením zkusíte rovnou na kameru, hned se na sebe podíváte, zjistíme, co vám jde a nejde a co udělat, abyste byli použitelní, dostanete záznam z celého víkendu a zapracujete na sobě.

     Se všemi si také během víkendu v klidu sedneme a probereme, jakými praktickými kroky kdo začne - protože práce u TV Mozaika - to jsou jednak jednorázové placené zakázky na PR videa (reklamy, rozhovory z veletrhů, videa hotelů, rozhovory s organizátory akcí a pod)... na kterých ale nemůžete nic víc než jednorázový honorář stavět - a to, co chci prioritně - abyste si začali budovat svůj pořad, či pořady (které budou pro televizi výdělečné, prodělávat na vás nemá smysl). Váš plat bude odrazem vaší užitečnosti, protože to bude 50% z toho, co váš pořad televizi vydělá.

Jaroslav Polák, ředitel TV Mozaika